J/70 Dünya Şampiyonası’nda ilk Türk kadın dümenci

J/70 Dünya Şampiyonası’nda ilk Türk kadın dümenci

Eker Yelken Takımı, 7-15 Ağustos tarihleri arasında Kaliforniya’da gerçekleştirilecek J/70 Dünya Şampiyonası’nda ülkemizin tek temsilcisi olarak yer alacak. Takımın dümencisi, Nevra Eker Güryel ise, bu yarışa katılan ilk Türk kadın dümenci olacak.

Çalışanlarının yer aldığı yelken takımlarıyla pek çok önemli yarışa katılan Eker Süt Ürünleri, uluslararası bir yarışta daha ülkemizi temsil edecek. Eker Yelken Takımı, 7-15 Ağustos 2021 tarihleri arasında Amerika’nın Kaliforniya Eyaleti’nde gerçekleştirilecek J/70 Dünya Şampiyonası’na katılacak. Eker Yelken Takımı’nın dümencisi ise, Eker Süt Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Nevra Eker Güryel olacak.

Nevra Eker Güryel, bu sayede J/70 Dünya Şampiyonası’na katılacak olan ilk Türk kadın dümenci de olacak. Bu seneki yarışa katılacak tek Türk takımı olan Eker’in yarıştaki en önemli hedefi ise Corinthian sınıfında kürsü gören ilk Türk takımı olmak.

Eker Kaymak Takımı, Nevra Eker Güryel, Dora Arıbaş, Kerem Özkan ve Burak Baran ile yarışa katılacak. California Yacht Club’ın ev sahipliği yapacağı organizasyonda yaklaşık 100 takım mücadele edecek.

“Bu fırsatı kaçırmak istemedim”

Daha önce katıldığı J/70 Midwinter Şampiyonası’nda Corinthian Sınıfı birincisi olan Eker Yelken Takımı, J/70 Dünya Şampiyonası’na da Nevra Eker Güryel’in liderliğinde hazırlanıyor. Pek çok önemli yarışta Eker kadın çalışanlarının yer aldığı Efsane Ladies‘in dümenciliğini yapan Nevra Eker Güryel, böylece uluslararası bir yarış deneyimi kazanacak. Nevra Eker Güryel, yarış öncesindeki düşüncelerini aktardı:

“J/70 sınıfında Türkiye’de sadece iki yıldır yarışıyor olmama rağmen, Ahmet Eker’in tecrübeli ve başarılı ekibiyle bu turnuvaya katılma fırsatını kaçırmak istemedim. Uluslararası ilk yarışım olacağı için çok heyecanlıyım. Yelken sporunda öğrenmenin sonu yok, bu yarışın da benim için çok iyi bir tecrübe olacağını düşünüyorum.

One design’da, J/70’te yarışmanın keyfi bambaşka. Bu sınıftaki teknelerin kontrolü çok kolay, fiyatı makul, ekip ihtiyacı küçük, uluslararası birçok turnuvaya katılma imkanı da var. Balon seyri inanılmaz keyifli. Gönül ister ki Türkiye’de de J/70 sınıfında yarışan tekne sayısı 30-40’ları bulsun. J/70’te yarışan tekne sayısının büyümesinin hem ileri yaşlarda yelken sporuna ve yarışmaya devam edebilmesine, hem de genç yelkencilerin de gelişebilmesine iyi bir fırsat yaratacağına inanıyorum.”

Eker Yelken Takımı, J/70 Dünya Şampiyonası’nda
Eker Yelken Takımı, J/70 Dünya Şampiyonası’ndaki tek Türk takımı olacak

“İlk 3’e girmeyi hedefliyoruz”

Takımın koçu Burak Zengin ise yarış stratejilerini özetledi: “Eker Yelken Takımımız, yeni yıldızı Nevra Eker Güryel’in liderliğinde, bir ilke imza atmak için Amerika Birleşik Devletleri’ne gidecek.

Organizasyon kapsamında toplam 10 yarış yapılacak ve on yarış sonunda dereceler belirlenecek. Hedefimiz Corinthian sınıfında ilk üçe girerek bu şampiyonada kürsü gören ilk Türk takımı olmak olacak. Hedeflediğimiz başarıya ulaşma noktasında takımımıza çok güveniyoruz.”

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.