Prestige X70

Prestige X70

Tam eni kullanan ana güverte ve sonsuz havuzlukla X70, açık ara Prestige’in bugüne kadar ürettiği en radikal tekne.

Prestige X70 üzerinde bir tura çıktığınızda şaşılacak çok şeyle karşılaşabiliyorsunuz, ancak bir tanesi hemen öne çıkıyor. Marinanın dar sularından kurtulunca aşağı inen hidrolik platformun parçası olan merdivenler hafif bir açıyla suya ulaşıyor ve plaj kulübüyle havuzluk kombinasyonunun ışıltısı daha net görünüyor. Kıçtaki açılır oturma yeri sade bir tasarıma sahip fakat çok iyi ölçeklendirilmiş; uzanmak, dinlenmek ve denizi izlemek için tam doğru boyutlarda. Güverte içine saklanan paslanmaz duş alışılmış duş hortumundan çok daha şık bir çözüm ve bütün gün denizden çıkmayanların tuzdan kurtulmaları için tam ideal konumda.

Havuzlukta ilk dikkati çeken bu dış mekânın genişliği oluyor. Prestige X70 ’in gövde ve güvertesini kullandığı 680, geleneksel flybridge modelleri gibi ana güverteyi iç ve dış yaşam yerleri arasında kabaca 80/20 oranında paylaştırıyor. X70’te ise bu daha çok 50/50 gibi, böylece havuzluk bir üst, hatta iki üst boy tekneden geliyor hissi uyandırıyor. Tekne küçük ölçekli bir süperyat görünümüne sahip, bu his iki taraftan flybridge’e çıkan paslanmaz ve tik merdivenlerle daha da güçlendiriliyor.

Prestige X70 - Beach Club
Prestige X70 – Beach Club

SİZE ÖZEL

Yan güverteler olmadığından X70’in 5.34m enini kullanabilen salon ve havuzluk sayesinde konforlu, alçak oturumlu sofalar rahatça uzanabileceğiniz bir alan sunuyor. Model 680’den geniş değil, ancak görünüm böyle hissettiriyor ve yarattığı etki muhteşem. Havuzlukta pek çok zekice dokunuş mevcut; havuzluğun her iki tarafındaki oturma gruplarının altında yer verilen Seabob’a özel iki saklama yeri ve ada mobilya ünitesi üzerinde bulunan ve güneşlenme minderleriyle oturma yerleri arasında istenen konuma getirilebilen sırtlıklar gibi… Çift flybridge erişimi de çok kullanışlı, isterseniz sancaktaki merdivenlerden vazgeçip yerine havuzluktaki misafirlere kuzineye gitmeden servis yapabilmenizi sağlayan pratik bir opsiyon olan bir bar seçebiliyorsunuz.

Esneklik X70’e çekicilik katan önemli özelliklerden biri, Prestige bu teknelerden yılda 15 kadarını satma amacıyla bu sektördeki alıcılarının talep ettiği kişiye özel düzenlemelere tüm önemli üretim hatlarını göz önünde bulundurarak olanak vermek istiyor. Bu nedenle, yerleşim planında çok köklü değişiklikler yapamasanız da örneğin havuzluk güneşlenme alanı yerine açık bir güverte seçebiliyorsunuz. Alternatif olarak aynı alana bir çift alçak sehpa alabiliyorsunuz. Ada üniteyi daha ileri almak ve yemek masasını test teknesinde bulunduğu havuzluktan salona taşımak da mümkün. Flybridge’de güvertenin kıç tarafında benzer bir güneşlenme alanı seçebiliyor veya bu bölümü hareketli mobilyalar kullanılan açık bir alan olarak bırakabiliyorsunuz. Bir bar tesisat bağlantısı ancak kıçta yemek bölümünün gerisinde yapılabilen eviyeyi istemediğiniz durumlarda, güverte üzerinde neredeyse her yerde olabiliyor. Tasarımcılar ana güvertede sınırlardan arınmış bir duygu vermek istemiş. Ortadaki açık kuzine ve baş tarafındaki şık bar alanıyla göz alıcı salonun kıç tarafındaki oturma bölümünü havuzlukla çok iyi birleştirerek bunu başarmışlar.

KUSURSUZ İŞÇİLİK

Sektördeki üst grup Princess ve Azimut gibi markalarla rekabet etmeyi amaçlayan Prestige büyük ölçüde donanım ve işçiliği geliştirme ve tekne içinde kalite duygusunu yükseltmeye odaklanmış. Bu nedenle flybridge serisinde bulunan sabit mobilyalar yerine X modelinde sabitlenmemiş muhteşem deri oturma grupları, kuzine etrafında gizli aydınlatma ve süet tavan döşemeleri kullanılmış. Salon ve kamaralarda elektrikli perdeler standart ve salonun arka camları tekne hareketsizken iç mekânda hava dolaşımı sağlanması için elektronik kontrolle aşağı inerek açılabiliyor. Hidrolik yüzme platformu, hardtop ve açılır tavan gibi standart. Kuzine dev Amerikan stili buzdolabı dahil tamamen Miele ürünleriyle donatılmış. Burada bir davranış değişikliğine dikkat çekmek gerek: Durum rekabetçi bir fiyatla başlayan ve uzun bir opsiyonlarla geliştirilen baz modelden farklı, X70 daha yüksek bir başlangıç fiyatıyla geliyor, ancak bu fiyat birçok alıcının zaten seçeceği yüksek maliyetli opsiyonları baştan içeriyor.

Prestige X70 test yazısının devamını Ağustos sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.