Tokyo 2020’ye veda

Tokyo 2020’ye veda

Tokyo 2020’de yelken yarışları sona erdi. Alican Kaynar ve Ateş-Deniz Çınar ikilisi final görürken, sekiz olimpik yelkencimiz de ülkemizi başarıyla temsil etti.

23 Temmuz’da başlayan Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nın bitmesine çok az kaldı. Oyunlar 8 Ağustos Pazar günü sona erecek. Koronavirüs nedeniyle ertelenip bir yıl beklemek zorunda kaldığımız oyunlar yine pandemi gölgesinde gerçekleşse ve pozitif vakalar bulunsa da korkulan kötü senaryolar gerçekleşmeden bitmiş olacak.

Dört senede bir tüm sporseverleri ekranların başına toplayan organizasyonda milli sporcularımızın yarıştığı yelken yarışları da sona erdi. Ateş ve Deniz Çınar, Beste Kaynakçı ve Okyanus Arıkan, Alican Kaynar, Dilara Uralp, Ecem Güzel ve Onur Cavit Biriz en büyük spor organizasyonunda ülkemizi başarıyla temsil ettiler.

Tokyo 2020 sonuçları

Alican Kaynar, Finn sınıfında bir ilke imza attı ve bu disiplinde final gören ilk Türk sporcu oldu. Kaynar final mücadelesini beşinci sırada tamamlarken, genel klasman puanlarıyla olimpiyat sekizincisi oldu. Finn sınıfı ne yazık ki Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’nda yer almayacak.

Ateş ve Deniz Çınar da final gören diğer sporcular oldular. 470 Erkekler’de yarışan ikili yapılan 10 sıralama yarışının ardından 9. sırada yer aldı ve madalya yarışına katılmaya hak kazandı. Çınar Kardeşler final yarışını 10. sırada tamamladı ve elde ettikleri 93 net puanla olimpiyat onuncusu oldular.

470 Kadınlar sınıfında yarışan Beste Kaynakçı ve Okyanus Arıkan ,127.1 net puanla Tokyo 2020’yi 17.sırada noktaladı.

RS:X sınıfında yapılan 12 yarış sonrasında Onur Cavit Biriz 20., Dilara Uralp ise 24. olarak olimpiyat oyunlarına veda etti

Laser Radial sınıfında yarışan Ecem Güzel, elde ettiği 172 net puanla Tokyo 2020’yi 20. sırada tamamladı.

Paris 2024

Bir sonraki olimpiyatlar için adresimiz Paris olacak. 2020’de yapılması planlanan oyunların koronavirüs pandemisi sebebiyle 2021’e kalması sonucu normalde olduğu gibi dört değil üç yıl bekleyeceğiz. Bu da Tokyo 2020’de mücadele eden sporcularımızın daha tecrübeli bir şekilde bir olimpiyat daha görmelerine imkan tanıyan bir süre. Hem bu hem de yeni katılacak diğer disiplinlerde olimpiyatlara katılacak yelken sporcularımızın sayısının artması en büyük temennimiz.

Finn sınıfının olimpiyat takviminden çıkarılması sonrası yelken dünyası, açıkdeniz yelkenciliğinin programa alınmasını bekliyordu. World Sailing’in de ilk tercihi programa karışı açıkdeniz yelkenciliğinin alınması yönündeydi. Ancak Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC)’nin kararı kitesurf’ten (Formula Kite) yana oldu.

Kitesurf ya da diğer adıyla kiteboard hem kadın hem de erkeklerde Paris’te programda olacak. Bu seçim, IOC’nin olimpiyatlara genç izleyicileri çekmek için aldığı diğer kararlarla benzerlik taşıyor. Olimpiyatların albenisinin düştüğü sportif çevrelerde konuşuluyor ve ünlü sporcuların çekilme kararları Olimpiyat Komitesi’ni değişiklik yapmaya itiyor. Kaykay ve 3×3 basketbol gibi gençlerin ilgisini çekecek sporlara kitesurf’un de bu sebeple eklendiği düşünülebilir. Umarız ülkemiz de bu yeni olimpik disiplinde kota alır ve sporcularımızı izleme şansı bulabiliriz.

Fotoğraflar: Sailing Energy / World Sailing

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.