Vendee Globe notları

Vendee Globe notları
Vendee Globe
Vendee Globe – Maitre Coq Fotoğraf: Jean-Marie LIOT

Vendee Globe yeni yılda da tüm hızıyla devam ederken geçen senede neler oldu, yarışta güncel durum nasıl gibi sorulara cevap arıyoruz.

Vendee Globe bir yılın son aylarında başlayıp, yeni yılın ilk aylarında bittiği için aslında iki yılda da kendinden söz ettiren bir organizasyon oluyor. Hızla sonuna yaklaştığımız yarışta 2020’de neler olduğuna göz atıyoruz. 2021’in ilk günlerindeki güncel duruma uzanıyoruz.

Nasıl başladı?

Dünyanın çevresini dönen tek solo yarış olan Vendee Globe, 8 Kasım’da adını aldığı, Fransa’nın Vendee bölgesindeki Atlantik’e bakan liman kenti Les Sables d’Olonne’den start aldı.

Bu edisyonda şu ana kadar görülen en kalabalık filo mücadeleye başladı. Daha önce en fazla kayıt 2008-09 edisyonunda 30 denizci ve tekneleriyle olmuştu. 2020-2021 yarışında ise organizasyonun 33 IMOCA 60 ile en kalabalık startı verildi. Bu yelkencilerden altısı kadın denizcilerdi.

Koronavirüs önlemleri nedeniyle normalde dümencileri binlerce kişi yarış köyünden uğurlarken bu sefe sessizlik hakimdi. Yarışçıları kanalın çevresindeki binaların pencerelerinden uğurladı hayranları ve destekçileri.

Fotoğraf Isabelle Joschke

Unutulmaz anlar

Daha yarışın başında talihsizlik yaşayan yelkenciler oldu. Yarış köyüne geri dönenler, en yakın limana yönelenler… En unutulmazı ise Kevin Escoffier’in kurtuluşuydı. 40 yaşındaki denizcinin 5 metrelik dalgalarla ve 25 knot’luk rüzgarla mücadele ettiği sırada bir dalgaya burundan çarpan PRB isimli teknesi, su almaya başladı ve ortadan ikiye ayrıldı.

Fransız yelkenci, kurtarıcı giysileri ve cankurtaran salı içerisinde 11 buçuk saat denizde sürüklendi. Acil durum çağrısına destek veren Jean Le Cam yönetimindeki Yes We Cam! tarafından kurtarıldı. Beşinci Vendee Globe’unda yarışan 61 yaşındaki tecrübeli Le Cam ve kazazede birlikte altı gün geçirdi. Sonunda Kevin Escoffier, Nivôse isimli Fransız fırkateynine transfer edildi.

Vendee Globe 2021’de güncel durum

57 günün geride kaldığı zorlu mücadelede iyi haber Avustralya’dan beri yarışan denizci sayısının hiç azalmamış olması. 27 denizciden oluşan filonun başı 35 günde Avustralya sularına varmıştı. Filonun artık rotasını başlangıç noktasına çevirdiği şu günlerde hala yarışta 27 tekne bulunuyor.

Şu anda lider Maitre CoQ teknesinde yarışan Yannick Bestaven. APIVIA ile yarışan Charlie Dalin liderliği 20 günden fazla elinde tuttuktan sonra 16 Aralık’ta Yannick Bestaven’e devretti. 48 yaşındaki Bestaven de lider olarak 20. gününe ulaşıyor. Dalin de hala mücadeleye devam ediyor ve liderliği geri almak için çabasını sürdürüyor. LinkedOut ile Thomas Ruyant’ın üçüncü sıradaki yeri de değişmedi.

Filonun liderleri Güney Amerika’nın en ucu Horn Burnu’nu (Cape Horn) döndü. Ama pek kolay olmadı. Bestaven, Horn Burnu’nu dönüşü hakkında “Bir denizci olarak hayatımda gördüğüm en büyük fırtınaydı. Hiç bu kadar büyük çılgın dalgalar ve 60 knot’a ulaşan rüzgarlar görmemiştim.Şimdi çok büyük bir rahatlama yaşıyorum çünkü çok zor oldu.” dedi.

Bestaven Vendee’ye dönmek için tam 12 sene bekledi. İlk denemesi daha Biskay Körfezi’nde direğinin kırılmasının ardından sadece 24 saat sürmüştü. Maitre CoQ dümencisi, onunla aynı saatte yarış dışı kalan Kito de Pavant ile birlikte Vendee macerası en kısa süren iki isimden biri.

Vendee Globe

Hedef artık finiş

Liderler Atlantik’e dönerken, filonun geri kalanı da geçişe başladı. İlk 14 tekne ile geriye kalan grup arasında ufak bir mesafe farkı bulunuyor. Filonun en gerisinde ise merci isimli IMOCA 60’ıyla Sebastien Destremau var.

Güney Kutbu’na çok yaklaşılan bu geçişte pek çok tekneye kar da yağdı. Denizciler ellerinde kar toplarıyla fotoğraf çekip gönderdiler. Yelkenciler 2021’i de teknelerinde karşıladı. Yeni mesajları da fotoğraflar aracılığıyla verilmeye çalışıldı.

Filonun başındaki isimlerin artık hedefi bir kıta veya önemli bir burnu dönmek değil. Hedef artık aynı zamanda başlangıç noktası da olan ve büyük yarışın son bulacağı Les Sables d’Olonne. Bu seneki yarışın 2016’da kırılan rekor süreden biraz yavaş geçtiği düşünülürse bir rekor beklenmiyor. Ama daha önceki senelerde filonun yarısı yarışı bırakmak zorunda kalırken sonlara yaklaşılan bu günlerde hala 27 denizcinin yarışta olması memnun edici bir gelişme.