Vendee Globe heyecanında güncel durum

Vendee Globe heyecanında güncel durum

Dünyanın en zorlu açıkdeniz yarışı Vendee Globe 35 günü geride bıraktı. Avustralya’ya varan yarışta son günlerde yaşananlara göz atıyoruz.

Dünyanın çevresini dönen tek solo yarış olan Vendee Globe, 8 Kasım’da adını aldığı, Fransa’nın Vendee bölgesindeki Atlantik’e bakan liman kenti Les Sables d’Olonne’den start aldı. 35 günün ardından IMOCA 60’lardan oluşan filo Avustralya sularına girmeye başladı. Lider ve yakın iki takipçisi sadece üç saat 20 dakikalık bir zamana ve 100 millik bir mesafeye yayılmış durumdalar. Liderlik savaşının kızıştığı, ilk 10’un birbirine hiç olmadığı kadar yakın olduğu yarışta heyecan artıyor.

35 günün ardından yarışa altı yelkenci veda etti ve 27 denizci mücadeleye devam ediyor. Geçen haftaki yazımızda bahsettiğimiz beş abandone isme bu hafta Newrest – Art et Fenetres isimli teknesiyle yarışan Fabrice Amedeo eklendi. Daha önce ana bilgisayarı bozulan Amedeo, yedek sisteminin de bozulmasıyla yarışı bırakmak zorunda kaldı.

Fabrice Amedeo Newrest – Art & Fenêtres ile veda etti. Fotoğraf Pierre BOURAS

Fabrice Amedeo veda açıklamasına “Teknem iyi. Birbirimize iyi baktık ama St. Helena’dan beri birkaç şeyle uğraşıyorum Teknem iyi, ama dünden beri tam anlamıyla körüm: yeni bir bilgisayar problemi nedeniyle artık hava durumu dosyalarını indiremiyorum, mümkün olan en hızlı ve en önemlisi en güvenli olan optimum rotayı hesaplayamıyorum.” diyerek başladı. Vendée Globe hayattan hikayeler anlatıyor ve başarısızlık da aslında bunun bir parçası. Büyümemi ve geriye güçlenerek dönmemi sağlayacak bu başarısızlığı sindireceğim. ” diyerek son verdi.

İlk 10 birbirine hiç olmadığı kadar yakın

Lider hala APIVIA isimli teknesiyle Charlie Dalin. Fransız dümenci 23 Kasım’dan beri liderliği elinde tutuyor. 36 yaşındaki yelkenciyi en yakın şekilde takip eden isim LinkedOut ile Thomas Ruyant. Bu ikiliye ise Maitre Coq teknesinde yarışan Yannick Bestaven pek yakından eşlik ediyor.

Fotoğraf dümenci Charlie Dalin tarafından Cape Leeuwin geçisi sonrası gönderildi.

Yannick Bestaven, Vendee’ye dönmek için tam 12 sene bekleyen bir isim. İlk denemesi daha Biscay Körfezi’nde direğinin kırılmasının ardından sadece 24 saat sürünce geri dönmesi yıllar aldı Fransız denizcinin. Maitre Coq dümencisi, onunla aynı saatte yarış dışı kalan Kito de Pavant ile birlikte Vendee macerası en kısa süren iki isimden biri.

Lider üçlü dün Cape Leeuwin’i geçti. Ruyant liderin peşinden üç saat dokuz dakika içinde geçişini yaparken, Bestaven sadece dokuz dakika peşinden geçti. Birkaç gün boyunca zorlu hava şartlarıyla uğraşan denizciler için şu anda hava ideal bir duruma geldi. Ruyant gibi teknesinde düzeltmesi gereken sorunlar olan yelkenciler fırtınaların dinmesini beklediler. Şu anda liderlerin hedefi Tazmanya.

Maitre Coq. Fotoğraf Jean-Marie LIOT

İlk 10’daki yelkenciler daha önceki tüm yarışlara göre çok daha yakın. Sadece 400 milin içerisinde bulunuyorlar. Ama durumun böyle olmasına rağmen edisyon, 2016-17’dekinden daha yavaş devam ediyor. Dalin, Armel Le Cléac’h’in rekor kırdığı süresinden altı gün bir saat ve 53 dakika daha yavaş.

Geçen hafta teknesi ikiye ayrılan Kevin Escoffier’i 11 saatin ardından kurtaran Jean Le Cam ise Yes We Cam! isimli teknesiyle beşinci sırada bulunuyor. Filonun en gerisinde Stark isimli teknesiyle Ari Huusela var. Huusela Ümit Burnu’nu daha yeni geçmeyi başardı.