Excess 11 “2021 yılın teknesi” seçildi

Excess 11 “2021 yılın teknesi” seçildi

Excess 11, 20 yılı aşkın süredir Cruising World tarafından yılın en iyi teknesini belirlemek için düzenlenen yarışmada “2021′s Overall Boat of the Year” ödülünü kazandı.

20 yılı aşkın süredir Cruising World tarafından yılın en iyi teknesini belirlemek için düzenlenen yarışma kapsamında New England ve Florida’da test seyirleri yapıldı. Yarışma neticesinde Excess 11, HH 50 katamaran, Bénéteau Océeanis 54 ve Dufour 530 tek gövdeli modeller gibi kalabalık rakipleri arasından sıyrılmayı başararak “2021′s Overall Boat of the Year” ödülüne layık görüldü.

Ülkemizde Trio Deniz tarafından temsil edilen yeni katamaran markası Excess’e ödülü getiren özellikleri ise yelken performansının yanı sıra iyi düşünülmüş, kullanışlı ve yenilikçi tasarımının tekneye kazandırdığı geniş alanlar oldu.

Yelken ve seyir performansı, yarışmanın her zaman önemli bir kriteri olsa da jüri, teknelerin denizcilik kabiliyetine bu sene çok daha fazla önem verdi. Bunun yanı sıra değerlendirmelerde alan kullanımı da seçimi belirleyen bir diğer önemli unsur oldu.

Bunun nedeni;  hem tek gövdelilerde hem de çok gövdelilerde kullanıcıların beklentileri doğrultusunda tasarımcıların da yelken ve yaşam alanlarının içi içe geçtiği; seyir ekibiyle konukların bir arada en yüksek keyfi alabildiği çözümler üzerinde yoğunlaşmış olmasıydı.

Excess 11

Rakiplerini geride bıraktı

Bu noktada, alışılmadık şekilde katamaran ve tek gövdeli kullanıcıları ve tasarımcıları, daha çok alan konusunda ortak bir noktada buluşmuş görünüyor. Bunun sonucunda da salonu ve kokpiti başarılı bir şekilde birleştirmiş modeller ortaya çıkmış durumda.

Yarışma, Excess 11’in, alan kullanımında diğer teknelerden çok daha başarılı olduğunu kanıtladı. Elbette ki modelin boyu itibarıyla pek çok özellik ve donanım daha sınırlı boyutlarda ve kompakt bir yapıda. Böyle olsa da Excess, eksiksiz bir harita masası, kullanışlı bir mutfak, ferah bir master kabin, ön ağlar ve son derece verimli bir havuzluğa sahip olmasıyla jüriden tam not almayı başardı.

Bunun yanı sıra ödüle aday diğer tekneler arasında fiyat/performans bakımından da Excess 11’i geçebilen tekne olmadı. Bütün adaylar arasında yalnızca Corsair 880, Excess’e göre biraz daha düşük bir fiyat etiketine sahipti. İş yelken performansına
geldiğindeyse jüri, Excess 11’in kendinden daha büyük teknelerden bile açıkça daha iyi olduğu sonucuna vardı.

Excess, ilk yılında performansla konforu bir arada sunan yeni nesil bir katamaran olma iddiasına dair şüpheleri de giderdi.