Hanse 510

Hanse 510

Hanse’nin Berret-Racoupeau tasarım stüdyosunun masasından çıkan ikinci modeli Hanse 510, Alman tersanenin mevcut modellerinden farklı tamamen yeni bir seri oluşturma yolunda ilerlediğini gösteriyor.

2022 yılında Hanse 460 modelinin denize inişi, tasarım düşüncesinde önemli bir değişimin ve bu boy bir teknede neler başarılabileceğinin gerçek bir göstergesi olmuştu. Geniş en, kıçtan başa kadar olabildiğince aynı seviyede tutularak geniş yaşam yerleri sağlanırken, çok sayıda yerleşim ve stil seçeneği de sunulmuştu. Buna karşın 46’nın yelkende şaşırtıcı bir performans yakaladığına tanık olmuştuk. Geniş en mükemmel form dengesi sunarken, çeneler ve kıç tarafta su hattı üzerindeki belirgin eğimle birlikte tekne çok yatmadığında ıslak yüzeyleri azaltacak şekilde optimize edilmişti. Bu yolla hafif havalarda performansta önemli bir iyileştirme yakalanmıştı.

Bu faktörler 460 modelinin 2022 Yılın Avrupalı Yatı ödüllerinde Aile Gezi Teknesi kategorisinin kazananı olmasını sağlamıştı. 510 da aynı felsefeyle doğmuş.

Hanse 510 - Salon
Hanse 510 – Salon

Özellikle, yeni modelin güverte altındaki hacimleri önceki teknelerden çok farklı bir ligde görünüyor. 22 açılır heç ve lumboz doğal ışık ve havalandırmayı maksimuma çıkarıyor. Hanse yüzden fazla yerleşim kombinasyonunun mümkün olduğunu belirtiyor, bunlar çok geniş bir master süit ve iki büyük kıç kamarayla özel kullanımdan 10 yatak ve üç banyoya ek olarak bir kaptan kamaralı charter versiyonuna kadar bir seride sunuluyor. Kuzine U formlu veya boyuna olabiliyor, çamaşır ve kurutma makinesiyle donatılmış bir mekanik bölme ve baş tarafa bakan bir harita masası için bile yer ayrılabiliyor.

Diğer özellikler arasında şişirilmiş durumda 2,7m bir bot alabilen garaj da yer alıyor.

Yelken alanı 508 modeline kıyasla yaklaşık yüzde 10 daha büyük. Ancak, yeni tekne neredeyse iki ton daha ağır, bu nedenle yelken alanı-deplasman oranı benzer şekilde 20 olarak ortaya çıkıyor ve tekne orta gezi kategorisinde konumlanıyor. Yine de görece daha kolay kontrol edilen ve yüksek dengeli gövde formu hafif hava şartlarında iyi yelken yapan ve sert havalarda güven veren bir tekne arayanların beklentilerini karşılamayı vaat ediyor.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

TAM BOY 15,97m (52ft 5in)
EN 4,91m (16ft 1in)
DEPLASMAN 16,540kg
YELKEN ALANI 128m2
FİYATI 449 bin 900 Euro (Güncel fiyat için firmayla görüşünüz)
İLETİŞİM triodeniz.com