Hanse 460

Hanse 460

Hanse’nin yeni tasarımcıların elinden çıkan son seriye ait ilk modeli, 200’ün üzerinde satış ve Yılın Avrupalı Yatı ödülüyle şimdiden büyük bir başarı yakaladı.

Bazılarımız için, yelkencilik daima fonksiyonel ve gerekli olmuştur. Yelkencilikten yelken nedeniyle keyif alırız. Ancak bugün insanlar bir tekneden çok daha fazlasını istiyor ve birçok yönden günümüz tekneleri de çok daha fazlasını sunuyor.

Kabaca Avrupalı ana akım aile gezi teknesi üreticileri olarak adlandırdığımız markalar bir süredir bu yolu izliyor ve her yeni nesil tasarımı bir öncekinden daha büyük ve daha konforlu olarak tasarlıyor. Hanse özelinde baktığımızda ise bu süreç; küçük ve fonksiyonelden büyük ve lükse evrimleşme olarak yüksek bir hızla gerçekleşti.

Bu son Hanse, Berret-Racoupeau tasarımlarının ilki. Üretimi biten narin gövdeli İskandinav tasarımların kalıplarını kullanan önceki modellerin ardından, tüm Hanse modelleri Judel/Vrolijk tarafından tasarlanmıştı.

Modern eğilimlerle aynı çizgi korunarak her yeni Hanse dalgası bir öncekinden daha yüksek, geniş ve daha hacimliydi. Ancak kurucu Michael Schmidt performans yönünü asla göz ardı etmemişti. Sürekli genişleyen gövdeleri ve yüksek bordalarına karşın, Hanse daima iyi yelken yapan, rekabetçi fiyatlı, yüksek hacimli, ancak kolay abranabilir ve alternatiflerin çoğundan daha iyi performanslı tekneler üretmişti.

460 farklı. Çok farklı. Fransız tasarımcılarla yeni işbirliğinden doğan ilk model daha başlangıçta aile gezi teknesi kategorisinde 2022 Yılın Avrupalı Yatı ödülünü kazandı. Sırada 510 versiyonu var.

Asıl soru Hanse sahiplerinin geleneksel olarak aradığı özellikleri kaybetmeden farklı bir şey üretmeyi başarıp başaramadıkları.İlk bakışta, 460 baş bodoslamadaki ters açısı ve gövdenin kıç yarısındaki belirgin çeneyle önceki modellerden daha zarif ve sportif görünüyor. Hanse geleneğinde çok sert açılı çeneler yok, ancak bu örnekte kıç tarafta yumuşak bir çene göze çarpıyor. Kesit görünümünde dev iç hacimler vaat eden geniş kıç kısım, yüksek bordalar ve cömert enle birlikte dolgun başkesitler görüyorsunuz.

Diğer uçta; kalıp üretimi bir cıvadra, demiri baş bodoslamadan uzağa taşıyor ve bir geniş apaz yelkeninin donatılabileceği bir bağlantı noktası sunuyor. Bordalardaki büyük camlar yüksek borda görünümünün yumuşatılmasına yardım ediyor.

Hanse 460 seyir testinin devamnını Ocak sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.