Excess 15

Excess 15

Excess 15 - Katamaran Testi

Ülkemizde Trio Deniz tarafından temsil edilen yeni katamaran markası Excess’in ilk modeli Cannes Boat Show’da tanıtıldı. Toby Hodges, Barcelona’da yaptığı Excess 15 testinin ardından ilk izlenimlerini aktarıyor.

Ekonomik belirsizliklerin hakim olduğu bir dönemde tamamen yeni bir yelkenli markası yaratmak nadir görülen cesurca bir hareket. XCS veya Excess, Groupe Beneteau imparatorluğunun bir kolu olan yeni bir katamaran markası ve daha genç, aktif bir nesli hedefleyerek yola çıkıyorlar.

Piyasaya girişleri güçlü reklamlar eşliğinde oldu ve tasarımın bazı parçalarının kurnazca detayları son yıl içinde tanıtım filmleriyle sergilendi.

Grup Excess’ı ortaya çıkarırken köklü markası Lagoon için çalıştığı tasarımcılar; VPLP ve Nauta tasarım stüdyolarıyla devam etmiş ve önceden var olmamış beş yeni Excess modelini 18 ay gibi kısa bir süre içinde üretme acelesiyle ilk iki modelinde mevcut Lagoon kalıplarından faydalanmayı seçmiş. Böylece 12 için Lagoon 39; 15 modeli içinse Lagoon 50 gövdeleri kullanılmış. Doğal olarak, mümkün olan yerlerde tasarım ve üretim bilgilerini sektöre yeni giren kardeş firmayla paylaşmak finansal açıdan da mantıklı olmuş.

İlk Excess modellerinde Lagoon ile bazı benzerlikler bulunuyor. Temel farklılıklar ise dümen istasyonlarının daha doğrudan yelken hissi yaratmak üzere kıçomuzluklara taşınması, havuzlukların güneşe açılması için opsiyonel katlanır bimini tenteler sunulması ve iç mekânların çok daha aydınlık olmasını söyleyebiliriz.

Lagoon modellerine kıyasla ağırlıktan tasarruf da sağlanmış ancak Lagoon’lar halihazırda piyasadaki en ağır seri üretim katamaranlar olarak tanınıyor ve bu ağırlık farkı Excess’i diğer rakiplere göre performans odaklı kılmak için daha fazla çalışması demek.

Tersane her noktada ağırlığı azaltmaya çalışmış, üretim müdürü Bruno Belmont, Lagoon 50 mukayesesinde bir tondan fazla düşüş sağlandığını söylüyor. “Büyük fark makineyi ne kadar erken durdurabildiğinizde” diyor Cannes Boat Show’da yeni Excess modellerini ilk kez gördüğümüzde. Belmont bunun 5kt rüzgârda bile yapılabildiğini söylüyor, yani muadil Lagoon’dan 1-2kt önce. Sonraki deneme seyirlerimiz bunu kanıtlıyor. Normalde bu boy bir gezi katamaranının testinde doğal olarak makine seyrine mecbur kalacağımız bir günde Code 0 ve asimetrik balonla gerçek rüzgâr süratlerini yakalamayı başarıyoruz (7kt rüzgârda 6kt ve 8kt rüzgârda 7kt). Bu oldukça etkileyici.

Yılın Avrupalı Yatı denemelerinde Excess 15 Pulse Line ile yelken yapıyoruz. Bu versiyonda direk ve cıvadra daha uzun ve gövdelerde grafik süslemeler mevcut. Standart tekne 605 bin Euro ile başlasa da, birçok opsiyonla dolu bu Pulse opsiyonu için 23 bin 89 Euro ödemek gerekiyor.

Excess 15/strong> test yazısının devamını Şubat 2020 sayımızda okuyabilirsiniz.

Şubat sayımıza Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasıyla hızlı ve kolayca ulaşabilirsiniz..