Film tadında kurtarmalarla Vendee Globe

Film tadında kurtarmalarla Vendee Globe

Dünyanın en zorlu açıkdeniz yarışı Vendee Globe 28 günü geride bıraktı. Liderliğin çok kez değiştiği, aksiyon filmlerini aratmayacak kurtarma sahnelerinin yaşandığı, favorilerin yarışı bırakmak zorunda kaldığı yarışa göz atıyoruz.

Dünyanın çevresini dönen tek solo yarış olan Vendee Globe, 8 Kasım’da adını aldığı, Fransa’nın Vendee bölgesindeki Atlantik’e bakan liman kenti Les Sables d’Olonne’den start aldı. Bu yıl zorlu mücadelede en fazla katılımcı rekoru kırıldı ve 33 dümenci IMOCA 60 tekneleriyle tek başlarına okyanusa açıldı.

Yarışta son durumlar

28 günün ardından yarışa beş yelkenci veda etti ve 28 denizci mücadeleye devam ediyor. Lider şu anda APIVIA isimli teknesiyle Charlie Dalin. Dalin Fransız dümenci 23 Kasım’dan beri liderliği elinde tutuyor. 36 yaşındaki isim liderliği LinkedOut teknesiyle yarışan Thomas Ruyant’tan aldığında daha filo Güney yarım küredeki yolculuklarının başlarında sayılabilirdi.

Şimdi ise 12 gün sonra filo, APIVIA liderliğinde Ümit Burnu’nu dönmeye başladı. 13 tekne Ümit Burnu’nu geçmiş durumda ve filonun geri kalanı da hızla ilerlemekte. İlk üç sıranın diğer üyeleri Bureau Vallee 2’de yarışan Louis Burton ve LinkedOut ile Thomas Ruyant.

Bu hafta içinde Antarktika’ya yaklaşan denizciler için bir tehlike baş gösterdi. Buz dağları. Vendee Globe için 2008’den beri buz dağları uydudan takip ediliyor. Rota üzerinde buz dağları keşfedilmesinin ardından rotanın Antarctic Exclusion Zone’u 5 derece yukarı çekildi.

Filonun en gerisinde yarışın ilk günlerinde liderliği elinde tutan ama sonrasında yaşadığı arıza yüzünden yarış köyüne geri dönmek zorunda kalan Jeremie Beyou var. Beyou yarış köyüne dönüp arızasını gidermesinin ardından yeniden start aldı.

Daha ilk günlerde arıza yaşayıp Les Sables d’Olonne’e dönen bir diğer isim Fabrice Amedeo aynı kaderi paylaştığı rakibini arayıp yeniden start aldığında destek verdi. Amedeo Newrest – Art et Fenetres isimli teknesiyle daha Ümit Burnu’nu dönemese de bazı dümencileri geçmeyi başarmış durumda.

Hayalleri yarım kalanlar

Alex Thomson, yarışın başında favori gösterilen isimler arasında yer alıyordu. Hatta Britanyalı yelkenci o kadar iddialıydı ki, bu yıl Vendee Globe rekorunu kırabileceğine çok inandığından yanına sadece 67 günlük yiyecek stoklamıştı. Şu anda rekor, Armel Le Cléac’h’e ait. Fransız, 2016-17’de, Banque Populaire VIII teknesiyle yarışı 74 gün 3 saat 35 dakika ve 46 saniyede tamamlamayı başarmıştı.

Thomson’un hayalleri HUGO BOSS isimli teknesinin bir objeye çarpmasının ardından dümeninde yaşadığı arızayla sona erdi. Britanyalı dümenci çözülemeyecek arıza sebebiyle yarıştan abandone oldu ve geçtiğimiz günlerde Cape Town’a ulaştı.

Onunla beraber Cape Town’a iki denizci daha ulaştı. Initiatives – Coeur teknesinde yarışan Britanyalı Samantha Davies de bunlardan biri. Sam Davies bu yıl start alan altı kadın dümenciden biriydi. Bir önceki edisyonda hiç kadın denizci yarışmamış ve en çok iki kadın yer almışken bu altı kadın dümencinin mücadeleye başlaması da bir başka rekordu.

Davies, teknesinin denizde göremediği “kaya gibi” bir şeye çarpmasının ardından teknesindeki her şeyle beraber uçmuş ve kaburgalarını da zedelemişti. Teknesi ciddi hasar alan ama Cape Town’a ulaşmasına imkan tanıyan denizci için Vendee Globe resmi olarak sona erdi. Resmi olarak çünkü Davies, teknesinin hasarı onarıldıktan sonra resmi olmayan bir şekilde aynı rotada yolculuğuna devam etmek istiyor.

Cape Town’a üçüncü ulaşan isim ise ARKEA PAPREC ile yarışan Sébastien Simon oldu. Fransız yelkenci de aynı şekilde teknesiyle bir objeye çarptı ve teknesinde hasar oluştuğu için yarıştan ayrılmak zorunda kaldı. Foil box’unda sorun yaşayan Simon bu yaşadığı durumun hiç adil olmadığını ve bunu hak etmediğini düşündüğünü söyledi.

Film tadında kurtarma

Yarışı bırakan dört isim her ne kadar teknelerinde sorun yaşasalar da en yakın limana yine tekneleriyle ulaşabilecek kadar şanslılardı. Kevin Escoffier hariç. Escoffier PRB isimli teknesiyle kazaların en korkuncunu yaşadı. Kaza öncesinde yarışı üçüncü sırada götüren 40 yaşındaki dümencinin teknesi 5 metrelik dalgalarla ve 25 knot’luk rüzgarla mücadale ettiği sırada bir dalgaya burundan çarptı. Bunun ardından tekne su almaya başladı ve ortadan ikiye ayrıldı.

Kevin Escoffier, hemen bir acil durumu mesajı göndermeyi başardı. “Batıyorum. Şaka yapmıyorum. MAYDAY.” Cape Town’da bulunan kurtarma ekipleri hemen bir kurtarma planı hazırlamaya giriştiler. En yakın tekne olan Jean Le Cam yönetimindeki Yes We Cam! yarış yönetiminden gelen çağrıyla hemen acil durum çağrısının yapıldığı yere doğru rotasını değiştirdi.

Teknesinden ayrılmak zorunda kalan Fransız yelkenci, kurtarıcı giysilerinin içerisinde ve otomatik olarak şişen cankurtaran salı içerisinde 11 buçuk saat denizde sürüklenerek Jean Le Cam’ın gelmesini bekledi. Dalgaların ve rüzgarın hiç kolaylaştırmadığı denemelerin ardından Escoffier, beşinci Vendee Globe’unda yarışan 61 yaşındaki tecrübeli Le Cam tarafından kurtarıldı.

Escoffier, Fransız rakibi ve kurtarıcısyla kucaklaştıktan sonra “Yarışını mahvettim çok iyi gidiyordun” dediyse de “Önemli değil. Bir önceki sefer Vincent Riou’nun yarışını bozan da bendim.” cevabını aldı.Le Cam 2008-09’da alabora olan teknesinden Vincent Riou tarafından kurtarılmıştı. Takımı ve ailesi “Jean’in güvertesinde” mesajını aldıktan sonra büyük bir rahatlama yaşadılar.

İkili birlikte altı gün geçirdiler ve dün bir başka kurtarma çalışmasıyla Kevin Escoffier, Yes We Cam’den ayrıldı. Nivôse isimli Fransız fırkateynine transfer edilen yelkencinin durumu iyi. Büyük dalgalara rağmen şişme kurtarma botuyla yapılan transfer başarılı geçti. Nivôse aslında Hint Okyanusu’nda Fransa kontrolündeki bölgeleri 84 mürettabatıyla denetleyen 93.5 metre uzunluğunda askeri bir gemi.

Beraber altı günün ardından, Le Cam yeniden normal olarak yalnız kaldı. Kazazede ile yemeklerini paylaştığı için ayrıca tecrübeli isme gıda stoğu takviyesi de yapıldı. Tüm bu maceraya rağmen Jean Le Cam yarışa altıncı sırada devam ediyor.