Vendee Globe’da Ekvator’u ilk Alex Thomson geçti

Vendee Globe’da Ekvator’u ilk Alex Thomson geçti

Vendee Globe’da günlerdiği liderliğini sürdüren Hugo Boss’un dümencisi Alex Thomson, Ekvator’u geçen ilk isim oldu. Filo 11 günün ardından 2 bin 830 millik alana yayılmış durumda.

Vendee Globe’da 11 gün geride kaldı. Denizciler ilk hafta boyunca değişken havayla mücadele ederken arızalar da baş gösterdi. Bir eksikle 32 dümenci maceralarına devam ederken Britanyalı Alex Thomson liderliği günlerdir elinde tutuyor.

Hugo Boss’un dümencisi lider Alex Thomson kendine ait olan rekoru kıramasa da Ekvator’u geçen ilk isim oldu. Thomson 9 gün 23 saat ve 59 dakikada Güney Yarımküre’ye ulaştı. Britanyalı 2016 yılında Les Sables d’Olonne’dan çıktıktan 9 gün 7 saat sonra Ekvator’u geçmişti. Bu yıl ne kendisi ne de başka bir denizci bu rekora yaklaşamadı. Ayrıca tecrübeli dümenci Ekvator’a ulaşma rekorunun yanında, süreyi 10 saatin altına indirmeyi başaran da ilk isimdi.

Alex Thomson’ın en yakın rakibi şu sıralarda LinkedOut ile Thomas Ruyant. Ruyant Ekvator’u liderin 5 saat 49 dakika gerisinden gelerek geçti.

Şu anda ön grup olarak adlandırılabilecek 19 tekne Ekvator’a yakın bulunuyor. Daha geriden gelen grupla arada dört tekne köprü vazifesi görüyor. En gerideki grupta ise yedi tekne bulunuyor. Gelecek günlerde havanın liderler için yararlı ama takipçiler için yararsız olacağı düşünülüyor.

Ön grupta bulunan beşinci sıradaki Kevin Escoffier (PRB) bile şimdiden liderin 200 mil gerisine düşmüş durumda. Arkadaki dörtlüde bulunan Medallia ile Pipe Hare bin deniz mili ile takipteyken, gerideki yedi solo dümenci hala Kanarya Adaları civarında ve bin 500 mil gerideler.

Vendee Globe’un şanssızları

Corum L’Epargne dümencisi Nicolas Troussel için bu seneki Vendee Globe sona erdi. Troussel’in IMOCA 60’ı filonun en yeni teknesiydi, daha bu Mayıs ayında suya indirilmişti. Teknenin direğinin kırılmasının ardından Fransız dümenci için bu senenin Vendee Globe rüyası sona erdi. Troussel bu senenin abandone olan ilk ismi oldu.

CORUM L’Epargne’in dümencisi tekneden gönderdiği ses kaydında “Gün doğumundan önce, yüksek bir ses duyduğumda aşağıdaydım ve dışarı fırladım. Direk namına bir şey kalmamıştı. Ve bu, Vendée Globe 2020 macerasının sonu oldu. Geri dönmek zorunda kalacağız ve her şeyi gözden geçireceğiz “dedi. Fransız denizci şu anda motorunu kullanarak Cape Verde Adaları’ndaki Mindelo limanına doğru seyrediyor ve toplam dört günde varacağı düşünülüyor.

Macerasına devam etse de Les Sables d’Olonne’a geri dönmek zorunda kalan bir denizci daha oldu. Daha ilk gün geri dönen Fabrice Amedeo’nun ardından üçüncü günde Charal’ın dümencisi Jeremie Beyou, 600 mil geri dönerek teknesini tamir ettirmek zorunda kaldı.

Yarış öncesinde favori olarak gösterilen Fransız denizci, yaşadığı dümen ve kıç istralya sorunlarının ardından yarış köyüne döndü. Les Sables d’Olonne’a dönen yelkenciler için yarış kuralları 10 gün içinde yeniden start alma hakkı tanıyor.

Ekibiyle beraber Charal’ı tamir etmeyi başaran Beyou, üç buçuk günlük bir aranın ardından start çizgisinden 17 Aralık’ta yeniden geçti. Aynı kaderi yaşayan Fabrice Amedeo’nun da arayarak destek verdiği Jeremie Beyou’nun filonun kuyruğuna ulaşabilmek için bile önünde uzun bir yol ve süre bulunuyor. Lider Hugo Boss ve Charal arasında 2 bin 830 mil bulunuyor ve filo da bu mesafenin içine dağılmış durumda.