Teknem bana nasıl ulaşacak?

Teknem bana nasıl ulaşacak?

tekne lojistiği

Büyük bir heyecanla satın aldığınız teknenizde karşılaşacağınız ilk konu teknenin nakliyesi olacaktır. Karayolu veya denizden, büyük ya da küçük farketmeden tekneleri dünyanın bir ucundan diğerine taşıyan, tekne transferi konusunda uzmanlaşmış firmalarla konunun inceliklerini konuştuk.

Yazı: Betül Usta

BATI INNOVATIVE LOGISTICS
ALTERNATİFLER SUNUYORUZ

BATI Innovative Logistics, 1992 yılından itibaren proje, yat lojistiği, uluslararası deniz ve hava taşımacılığı sektöründe hizmet veriyor. 2020 yılı itibarıyla üç ülkede 13 ofisi ve 165 kurumsal çalışanı olan firma Papua Yeni Gine’den, Vanilya Adası’na (Reunion Adası), Yeni Zelanda’dan Grönland’a kadar birçok ülkeye taşıma gerçekleştiriyor. Firma herhangi bir boyut ve ağırlık limiti olmadan, ufaklardan büyüklere, fabrika teslim ya da ikinci el, tüm tekne, bot veya deniz taşıtları için hizmet veriyor. Taşıdıkları en küçük deniz aracı 150 kiloluk bir dingiyken, en büyüğü ise bin tonluk megayat.

TURQUOISE YACHT TRANSPORT
KÜÇÜK TEKNELER KARADAN, BÜYÜKLER DENİZDEN

2014’te kurulan Gala Uluslararası Taşımacılık, yat taşımacılığının yanında proje kargo taşımacılığı da yapıyordu. 2019 senesinde artan taleplerden dolayı yat taşımacılığını ayırmak için Turquoise Yacht Transport firması kuruldu. Turquoise Yacht Transport servis verdiği tüm ülkelerde acentelerle çalışıyor. Bu yüzden gemilerin uğrak yapabildiği en uzak destinasyonlardaki acentelerle de çalışabiliyorlar. Taşıma anlaşması yapıldıktan sonra süreç hizmet talep edilen ülkenin acentesiyle yürütülüyor.

GLOGAU INTERNATIONAL YACHTTRANSPORTE
MÜŞTERİLERİMİZE KAPSAMLI PAKET SUNUYORUZ

Glogau International Yachttransporte, 35 yıllık tecrübesi olan bir firma. Merkezi, Almanya Neumünster’de olan şirket, 50’den fazla çalışanı ve bin araçlık filosuyla tüm operasyonlarını buradan yönetiyor. Avrupa’nın büyük yat taşımacılığı şirketlerinden olan Glogau Yachttransporte, kurucusu Torsten Glogau’nun 1985 yılında bir dergi reklamından ilham alarak, ilk yat taşıma kamyonunu alması ve işe başlamasıyla kuruluyor. Şirket günümüzde 30’dan fazla kamyonu ve 10.000m²’den fazla alanıyla hizmet veriyor.
Tekne Taşıma

PETEK LOGISTIC
HER TÜRLÜ TEKNE KARAYOLUYLA GELİYOR

Önümüzdeki sene 20’nci yılını tamamlayacak olan Petek Lojistik 2001 yılında kuruldu. Toplam 65 araçlık bir tır filosu ve 10.500m2‘lik deposuyla hizmet veriyor. Almany, Benelux ülkeleri, İngiltere, Fransa olmak üzere tüm Avrupa ülkelerinde çalışmaları var. Hollanda’da kendi ofisi ve deposu olan şirketin bu ofisi, tüm Avrupa’daki acentelerini yönetiyor.
Petek Lojistik, sıfır veya ikinci el fark etmeksizin, karayoluyla taşımalar gerçekleştiriyor. Ancak sigortaları ikinci el tekneleri kapsam dışında tuttuğundan, ekstra primle yeniden sigorta yapıyorlar. Şu an sadece yurt dışından gelecek teknelerde hizmet veren Petek, önümüzdeki yıllarda bunu yurt içinde de yapmayı planlıyor.

SEVENSTAR YACHT TRANSPORT
HER ŞEY MÜHENDİSLİK VE OPERASYONDA BAŞLIYOR

1985 yılında Kuzey Avrupa ve Akdeniz pazarına hizmet vermek amacıyla kurulan Sevenstar Yacht Transport, Hollandalı armatörlük grubu Spliethoff tarafından 2000 yılında satın alındı ve dünya genelinde hizmet vermeye başladı. Merkezi Amsterdam olmak üzere Avrupa, Amerika, Avustralya ve Uzak Doğu’daki ofisleri, 70 aktif vinçli ve suya batan gemisiyle dünyanın her bölgesinde hizmet sunuyor. Hollandalı 99 yıllık armatörlük şirketinin parçası olan Sevenstar, ağır vinç kapasiteli olan gemileri dışında, sadece yat taşıma için özelleştirilmiş iki adet gemiye de sahip. Sevenstar, motoryat, yelkenli, katamaran, balıkçı, mega yat, ticari ve askeri tekneler ve yüzen tüm motorsuz aygıtların taşımasını yapıyor. Gemi vinciyle yükleme ve tahliye olarak nitelendirilen Lift On / Off kategorisinde 80 metre ve 950 tona kadar, suya yarı batıp yükleme ve tahliye yapan olarak nitelendirilen Float On / Off kategorisindeyse 140 metre ve 2 bin 500 tona kadar taşıma yapabiliyorlar.

Tekne lojistiği konulu haberimizin devamını Kasım 2020 sayımızda okuyabilirsiniz.

Bu yazının tamamını App Store, Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasıyla hızlı ve kolayca ulaşabilirsiniz..