Özgürlüğün yeni adı

Selcen Tanınmış - 2024 Haziran EditoDenizcilik dünyası, teknolojinin getirdiği yeniliklerle sürekli evriliyor ve bu değişim rüzgârları, deniz tutkunlarının heyecanını da artırıyor. Son yıllarda büyük ilgi gören foil teknolojisinin geleneksel yelken sporlarını yepyeni bir boyuta taşıdığını artık neredeyse hepimiz biliyoruz. Dergimizin bu sayısında, yelken foil teknolojisinin sunduğu en iyi 10 foil tekneyi sizler için derledik. Bu tekneler, performansları, yenilikçi tasarımları ve kullanıcılarına sundukları benzersiz deneyimlerle dikkat çekiyor.

Foil teknolojisinin denizcilikteki bu hızlı yükselişi, Olimpiyat Oyunları’na da yansıdı. 2024 Paris Olimpiyatları’nda yelken branşında Nacra 17 sınıfında foil teknelerin kullanılması foil teknolojisinin resmen tanınması anlamına geliyor. Bu sayede Olimpiyat yelkenciliğine hız, manevra kabiliyeti ve yenilikçi bir yaklaşım geliyor. Sporcular, daha önce mümkün olmayan hızlara ulaşabiliyor ve bu da yarışların heyecanını artırıyor.

Yelkencileri saran hız tutkusu bambaşka sporlarla da karşımıza çıkıyor. Bu sene başında Düsseldorf fuarındaki dev havuzlarda gördüğüm ve “suyun üzeriyle hava arasında bir yerlerde” süzülmelerini hayranlıkla izlediğim wingfoil sporcuları ise bu heyecanı bambaşka bir noktaya taşıyor.

Kendisi de milli yelken sporcusu olarak birçok sınıfta yarışan ve şu anda da yat sınıfında ekip yarıştırmaya devam eden yazarımız Melis Baykan’ın bu ay yazdığı “WingFoil Racing World Cup Türkiye” yazısını okumanızı tavsiye ederim. Bu dünya kupasının Türkiye’de yapıldığından maalesef çoğumuzun haberi bile olmadı. Oysa gençlerin ufkunu açacak uluslararası bir organizasyon… Mayıs ayında İzmir-Urla’da düzenlenen kupa süresince wingfoil yapmaya başlayan Melis bu sporun verdiği hissi o kadar güzel anlatmış ki insanın hemen o “mertebeye” ulaşası geliyor.

Belli ki wingfoil trendi deniz sporlarına olan yaklaşımımızı kökten değiştirmeye aday.

Uçmaya hazır olun,
Keyifli okumalar.