20. Göcek Sonbahar Yarış Haftası parkurunda çatışma

20. Göcek Sonbahar Yarış Haftası parkurunda çatışma

Göcek Yat Kulübü tarafından bu yıl 20’ncisi düzenlenen Göcek Sonbahar Yarış Haftası, 31 Ekim – 4 Kasım tarihleri arasında yapılıyor.

Yazı ve fotoğraflar: Osman Uğur

1 Kasım’da düzenlenen ilk yarış gününe start hattında demirli motoryatlar damga vurdu. Yarış Komitesi’nin kararıyla start hattı koy içine alındığı yarışların ilk gününde koy içine demirli motoryatlar ve marinaya girmek için hareket eden tekneler yarışan yelkenciler için tehlike oluşturdu. Tramola atarak koy içinden yarış rotasından ilerlemek isteyen ekipler yarışın rotasından çıkmak isteyen motoryatların demir alarak tam da yarışın ortasında koydan hareket etmeleri, kaptanlar arasından ağız dalaşına neden oldu. Yelkenciler bu tehlikeli durumdan ani tramolalarla kaçınmaya çalışırken, bu sırada hız limitini zorlayarak marinaya girmek isteyen motoryatların rotalarında kaldılar.

103 teknenin beş dakika arayla start aldığı yarış sırasında bir çatışma olmaması hem Yarış Komitesi’ne hem de izleyenlere rahat bir nefes aldırdı. 23 ülkeden toplam 750 sporcu katıldığı Göcek Yarış Haftası, 4 Kasım günü sona erecek.