Lanet olası kupa Kiwi’lerin

Lanet olası kupa Kiwi’lerin

35. America’s Cup Kiwi'lerin

35. America’s Cup alışala geldiği üzere yine sıra dışı bir regattaya sahne olurken, zafer “Kiwi” lakaplı Emirates Team New Zealand’ın oldu.

Yazı: Baran Atasoy

Önceki yazılarımıza America’s Cup’ta her kupa organizasyonunun bir öncekinden daha farklı olduğunu söyleyerek başlamıştık. İstisnalar kaideyi bozmadı ve 35. America’s Cup yine birçok radikal değişiklikle Bermuda’da tamamlandı. Tarihi derinliği olan bu özel organizasyonda, “Kiwi” lakaplı Emirates Team New Zealand (ETNZ) ekibi, kupayı Auckland’a götürmeyi başardı.

Bundan tam dört yıl önce San Francisco Körfezi’nde düzenlenen 34’üncü kupa Kiwi’ler için dramatik olaylara sahne olmuştu. 8-1 önde götürdükleri finalleri Amerikalı Oracle ekibine 8-9 kaybetmişler ve oradan büyük bir hayal kırıklığıyla ayrılmışlardı. Zira 2003 yılında İsviçreli Alinghi’ye 5-0 yenilerek veda ettikleri kupayı, tam 10 yıl sonra geri almaya çok yaklaşmışlardı. Bu hezimet, adı yelkencilikle anılan bir ülke için kabul edilemezdi ve sonrasında çok büyük bir itici bir güç oluşturdu. Yaşlı Dean Barker’ı gönderip yerine 49er’de yıldızı parlayan genç Pete Burling’i dümene geçirdiler ve ekiplerini yeniden yapılandırarak bu yılki kupaya sessiz sedasız hazırlandılar.

Diğer taraftan son kupanın galibi ve 35’inci kupanın savunucusu olan Oracle Team USA ise aylar öncesinden Bermuda’ya yerleşerek kendinden emin bir şekilde hazırlıklarına başladı. Amerikan yazılım devi Oracle’ın sahibi olan Larry Ellison’un sınırsız maddi imkânlarına sahip ekibin işi bu defa kolay olmayacaktı. 35’inci kupa, önce “meydan okuyucuların” kendi aralarında çekiştiği Louis Vuitton Challenger Series’le başladı. Fransız Groupama ve Softbank Japan ekipleri en zayıf halkayı oluşturdular ancak sınırlı bütçelerine rağmen iyi mücadele ettiler. Britanyalı LandRover BAR ve İsveçli Artemis takımları ise Oracle ve ETNZ’ye kafa tutabilecek iki ekip olarak görülüyorlardı, ancak finallere çıkmaya ne şansları ne de güçleri yetti.

35. America’s Cup yarış yazısının devamını Ağustos 2017 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.