Adadaki kusursuz cümbüş

Adadaki kusursuz cümbüş

Muhteşem doğası ve mükemmel bir tatil rotası olmasının yanı sıra Bozcaada aynı zamanda yerel tatlar konusunda başlı başına bir cennet.

Yazı: Volkan Akdamar (akdamar.volkan@gmail.com)

İstanbul’a yaklaşık 130 deniz mili uzaklıkta küçük bir cennet saklı. Son yıllarda turizmin köpürtüldüğü bu cennette damak tadına düşkün olanlar aradıklarından çok daha fazlasını bulacaklar, söz veriyoruz. Tek yapmanız gereken rotanızı N 39° 49´ 23.0268” ve E 26° 1´ 57.0792” koordinatlarına ayarlamak. Bu koordinatlar Türkiye’nin tartışmasız en özgün yerlerinden biri olan Bozcaada’ya ait.

Üstelik bu özgünlük yalnızca muhteşem doğası ve mükemmel bir tatil rotası olmasından kaynaklanmıyor. Bozcaada yerel tatlar konusunda da başlı başına bir cennet. Ana geçim kaynağı olan üzüm bağlarının sunduğu nektarların kokusu bağ bozumlarında ada sokaklarını kaplıyor. Aynı üzümler, küçük evlerin mutfaklarında emektar ellerde koruk sularına, üzüm reçellerine dönüşüyor. Sıcak fırınlardan mis kokulu kurabiyelerin dumanı dağılırken, karşı kıyıdaki zeytinlerin yağında taze yaprağa sarılmış dolmalar pişiyor. Yerel işletmelerin mutfakları, yerel tatları sunabilmek için adeta tatlı bir yarış içinde harıl harıl çalışıyor. Denizin bereketi restoranların vitrinlerinde gözleri doyururken, birazdan bayram edecek mideleri canlandırıyor. Limandaki mekânların hoparlörlerinden adaya yayılan Rum ezgileri eşliğinde, hafif esintiden masalarda biraz ürperseniz de, tekneden karaya ayak basmadan hemen önce çantanıza attığınız küçük şal imdadınıza yetişiyor.

Ayazma Manastır - Kalamar Tava
Ayazma Manastır – Kalamar Tava

 

Bu ay sizi Bozcaada’nın sokaklarında, bağlarında ve tepelerinde küçük bir gezintiye davet ediyoruz. Bağcılık sevdasının iç içe geçtiği Rum ve Türk kültürlerinin izlerini, sayısı yıllar içinde azalan Rum nüfusuna rağmen hâlâ içinizde hissedebiliyorsunuz. Dört tarafınızı kaplayan berrak, buz gibi mavi sularından gelen iyot kokularını adanın alameti farikası olan geven kokuları bastırıyor.

Adada yapılan tarımın hemen hemen tümünü bağcılık oluşturuyor. Neredeyse bir asırdır Talay, Çamlıbağ, Ataol gibi köklü ailelerin kavlarında bu üzümlerden lezzetli ve ünlü içkiler üretiliyor ama son yıllarda alkollü içki şartları biraz daha çetinleşmiş. Corvus gibi yeni markaların da üreticiler arasına katılmasıyla, ada şarapçılığı bu günlerde geleceğe biraz daha sıkı uzanıyor. Dünyanın en zor tarım işlerinden biri olan bağ bakımı konusunda giderek daha bilinçli ve dikkatli bir sistem izlendiği de bir gerçek.

Bozcaada Lezzet Durakları yazısının devamı Haziran 2018 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.