Bozcaada Caz Festivali’ne geri sayım

Bozcaada Caz Festivali’ne geri sayım

26-28 Ağustos 2022 tarihleri arasında düzenlenecek  Bozcaada Caz Festivali’ne geri sayım sürüyor. Cazın önemli isimlerini ağırlayacak olan festival Bozcaada, Ayazma Manastırı’nda gerçekleştirilecek.

3dots ve fermente tarafından Paribu ana sponsorluğunda, Kendine Has, Volkswagen, Jack Lives Here, Metro Türkiye, Organics by Red Bull destekleriyle T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) katkılarıyla düzenlenen Bozcaada Caz Festivali, bu yıl 26-28 Ağustos 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Avrupa Caz Ağı çerçevesinde düzenlenecek festivale Bozcaada Ayazma Manastırı ev sahipliği yapacak.

“Şifa” temasıyla gerçekleştirelecek festival, Türkiye’de ilk kez sahne alacak soul, pop ve indie rock notalarını bir araya getiren ödüllü sanatçı Shishani & Miss Catharsis; pop kültür esintilerini caz notalarıyla buluşturan Max Plattner Trio ve enstrümanlarının limitlerini zorlayan Fransız grup NOUT’u sevenleriyle buluşturacak.

Katılımcılar, Türkiye’nin en köklü müzik gruplarından olan Yeni Türkü’nün şarkılarıyla bir bağ kurarken klarnet virtüözü Hüsnü Şenlendirici’nin makamlarını caz müzikle buluşturmasını dinleyecek. Her parçası bu özel projede yer alan sanatçılar kadar köklü hikayelere sahip Almagest Quintet’in melodileri de Ayazma Manastırı’ndaki çınar ağaçlarının altında caz rüzgarı estirecek. Ayazma Manastırı’nda yükselen alternatif caz seslerine ​​fahranoise & fecese, Harun İzer, Men With a Plan ve Sheb de en güzel setleriyle eşlik ediyor.

Bozcaada Caz Festivali'nin biletleri Passo'dan satın alabilirsiniz.
Bozcaada Caz Festivali’nin biletleri Passo’dan satın alabilirsiniz.

Festivalde etkinlik yağmuru

Bozcaada Caz Festivali’nin enerjisini tüm adaya yaydığı KEŞİF programı, 6. yılında da toplumsal cinsiyet eşitliği, ekolojik dönüşüm ve erişilebilirlik savunuculuk alanları üzerinde dururken kültür politikaları, adanın yerel ve kültürel tarihi, gastronomi, girişimcilik, sanat ve iyi olma hâli dahil olmak üzere farklı ilgi alanlarına hitap eden bir program seçkisi sunuyor. Festivalin savunuculuk alanları doğrultusunda gerçekleşecek ve pek çok farklı disipline dokunan KEŞİF programının panel, tartışma, konuşma, gösterim ve yürüyüş gibi çeşitli etkinliklerinin kürasyonunu ise bu yıl Emre Erbirer üstleniyor.

Adaya yayılan KEŞİF programının lojistiğini gerçekleştiren Volkswagen ile farkındalık odaklı içerikler üretilmeye bu yıl da devam ediliyor. Space Goats kürasyonuyla BCF Pop-up konserler serisi bu sene de festivalde alternatif seslere sahne olurken, festivalin üyesi olduğu Europe Jazz Network (EJN) temsilcileriyle caz gündemini ve gelişmeleri tartışılacak. Esmiyor ile Kahvaltıda Podcast ve “Dinlenme Hakkı” üzerine bir söyleşi planlanırken, Esmiyor’un kendine has etkinliklerinden biri olan “İklim Çemberi” de programda yer alacak.

En güncel oluşumlardan biri olan Merkezsiz ile bir araya gelinecek; Kale Grubu ile sosyal girişimcilik ve ekolojik sürdürülebilirlik üzerinde durulacak. Festival boyunca hızı hiç yavaşlamayan KEŞİF programında, içerik partnerimiz olan yeni medya servisi Aposto!‘nun bünyesindeki yayınlarla gerçekleşecek özgün içerikler ve etkinliklerin yanı sıra 32. Akbank Caz Festivali Yıl Boyu Caz kapsamında “Yeni medya çağında görsel ve işitsel performanslar” temalı bir panel düzenlenecek.

Paribu ile pop-up konserler, söyleşiler ve farklı disiplinlerde etkinlikler; Kendine Has ile gastronomi maceralarının yanı sıra “Biraz Yalnız Kalabilir Miyiz?” ve “Hack the City” gibi özel etkinliklerin Bozcaada versiyonları programda deneyimlenebilecek. Jack Lives Here ile viski tadımları, atölyeler ve söyleşiler gerçekleşirken Metro Türkiye ile ada şaraplarına odaklanan şarap tadımları, üzüm yetiştiriciliği, bağ gezileri ile uzun masa etkinlikleri yer alacak. Organics by Red Bull ise bu yıl da KEŞİF programında sanat disiplinlerinden gastronomiye uzanan çeşitli etkinlikler ile festivalde yerini alacak.

Bozcaada Caz Festivali’nin biletleri Passo’dan satın alabilirsiniz. Ayrıntılı festival programı için: bozcaadacazfestivali.com

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.