Akdeniz’in Ebedi Genci, Halikarnas Balıkçısı

Akdeniz’in Ebedi Genci, Halikarnas Balıkçısı

Cevat Şakir Kabaağaçlı, nam-ı diğer Halikarnas Balıkçısı’nın UNESCO 2023 anma programına kabulü için Bodrum Belediyesi tarafından yapılan başvurunun kitaplaştırılmasıyla ortaya çıkan “Akdeniz’in Ebedi Genci, Halikarnas Balıkçısı” Bodrum Deniz Müzesi Yayınları’ndan çıktı.

Halikarnas Balıkçısı’nın manevi oğlu Prof. Dr. Şadan Gökovalı anısına atfedilerek yayımlanan “Akdeniz’in Ebedi Genci, Halikarnas Balıkçısı” kitabı, Metin Erdoğan ve Selen Cambazoğlu tarafından kaleme alındı ve İzzeddin Çalışlar tarafından yayına hazırlandı.

Cevat Şakir Kabaağaçlı, nam-ı diğer Halikarnas Balıkçısı’nın UNESCO 2023 anma programına kabulü için Bodrum Belediyesi tarafından yapılan başvurunun kitaplaştırılmasıyla ortaya çıkan yayının kitap tanıtımı ve imza günü çıkan yangınlar nedeniyle ertelenmişti. Etkinlikler 13 Eylül’de, Marina Yacht Club’da gerçekleştirildi. Halikarnas Balıkçısı’nın 131. doğum yıldönümü etkinlikleri dahilinde kurgulanan özel video filminin gösterimi de yapıldı.

Akdeniz'in Ebedi Genci Halikarnas Balıkçısı
Akdeniz’in Ebedi Genci Halikarnas Balıkçısı kitabı BDM Yayınlarından çıktı

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras kitabın sunuş yazısında şu ifadeleri kullandı: “Yaşamlarının bir bölümünün geçtiği Aix en Provence’da Cézanne’ın, Figueres’de Dali’nin, Antibes’de Picasso’nun yaşatıldığı gibi, Bodrum için de Balıkçı daima anısı yaşatılması gereken bir kişilik. Onun bize bıraktığı miras sadece yazdıkları ve çizdikleri değil. O bize yaşadığımız yeri güzelleştirme duyarlılığını, kadim değerlerimizi ortaya çıkartıp paylaşma titizliğini, yaşadığımız yeri sevme ve sevdirme gayretini de miras olarak bıraktı. Bodrumlular da onun anısını her dönem ve her fırsatta yaşattı.

Bugün o fırsatlardan birini daha yakalamış durumdayız. Metin Erdoğan’ın incelikli fikriyle çıkılan yol, Halikarnas Balıkçısı’nın ellinci ölüm yıldönümünün 2023 yılı UNESCO anma programına dahil edilmesini hedefliyor. Bu hedefe ulaşmak için herkesin elinden gelen katkıyı sunacağına eminim. Böylece Halikarnas’tan Balıkçı’sına eşsiz bir armağan sunmuş, yine onun aracılığıyla beldemizi bir kez dünya gündemine taşımış olacağız. Bodrum Deniz Müzesi Müdiresi Selen Cambazoğlu’nun da katkılarıyla ortaya çıkan bu kitabı, bu hedefe ne kadar yakın olduğumuzun kanıtı olarak görüyorum.

Gerek projeyi gerekse Halikarnas Balıkçısı’nı daha yakından tanımak isteyenler için örnek bir yayın ortaya konmasını sağlayan herkese teşekkür eder, Bodrum Belediyesi olarak bu çabayı gönülden desteklediğimizi belirtirim.”

Bodrum Deniz Müzesi’nin kurumsal bünyesinde kurulan BDM Yayınları’ndan yayımlanan, Halikarnas Balıkçısı’na ait ilk defa yayımlanan eser ve belgelerin olduğu, Balıkçı’yı tanımak isteyenlerin başvuracağı ve faydalanacağı kitap Bodrum Deniz Müzesi’nden ve online olarak da www.kitaplimani.com adresinden satın alınabiliyor.