Gece nasıl dümen tutulur

Gece nasıl dümen tutulur

Yarışlarda millerce gece seyri yapan açıkdeniz yelken yarışçsı Henry Bomby, karanlıkta tekne süratinizi nasıl koruyacağınızı anlatıyor.

Gece seyirlerinin manevralarını önceden çalışmış olmanın meyvelerini Figaro üzerinde solo yarışırken Cape Finisterre dönüşünde büyük balonla seyir esnasında 50kt rüzgâra yakalandığınızda toplarsınız. Henry Bomby için La Coruna açıklarında yaşadığı o büyük gece, Güney Okyanusu’nda son Volvo Ocean Race sırasında gördüğü her şeyden daha korkutucu olmuş.

Henry ayrıca MOD70 trimaranla 30kt üzeri süratlerde Atlantik geçişleri de yapmış bir denizci. Bunların tamamı çok farklı gece seyri deneyimleri, ancak bir tek gövdeli veya çok gövdelide de olsanız, solo, iki kişi veya tam ekiple de olsanız daima geçerli olan bazı altın kurallar var.

DAK/SAR LogoHENRY BOMBY
Kısa sürede açıkdeniz yarışlarının aranan isimleri arasında kendine yer edinen 29 yaşındaki Bomby, dört kez Solitaire du Figaro ve son olarak Turn the Tide on Plastic teknesiyle Volvo Ocean Race’e katıldı. Olimpiyat Oyunları’na hazırlanan deneyimli yelkenci 2024 Paris’te “double-handed offshore” sınıfında yarışacak.

1 – Gündüz yaptığınızı yapın

Gece yelken seyrinde diğer duyularınıza daha büyük bir görev düşer. Bu nedenle geceyi mümkün olduğunca gündüz gibi yapmayı amaçlamalısınız; örneğin yelkenler üzerinde yansıtıcı bantlar, tüycükleri ve ön saha yelkenlerinin orsa yakalarını aydınlatacak el fenerleri. Tam mürettebatlı bir teknede diğerlerinin gece görüşünü bozmamaya dikkat etmelisiniz ancak solo veya iki kişiyle yarışıyorsam flok veya balon kullandığımda yelkeni parlak bir ışıkla sürekli aydınlatmayı tercih ederim. Denize adam düştü fenerini cebimde tutarım ve bir kafa lambası takarım. Gerçekten parlak el fenerleriniz varsa, bunları doğrudan yelkene tutmamanız gerektiğini, aksi halde yansıma nedeniyle herkesin görüşünü kaybedeceğini unutmayın. Işık huzmesinin sadece yüzde 5’ini yelkene tutun, geri kalanın havada kaybolmasına izin verin. Ay yeterince parlaksa fenere gerek kalmayacaktır.

2 – Gece eğitim yapın

Yazın RORC yarışları yapıyorsanız, 6-7 saat karanlıkta olacağınızı bilirsiniz ve yarış süresinin en az altıda birini karanlıkta geçirirsiniz. Bu nedenle eğitim sürenizin de altıda birini karanlıkta geçirmeyi planlayın. Ancak, neredeyse hiç kimse bunu yapmaz, bu nedenle gece antrenmanı yaparak ilave çaba gösterenler bir avantaj yakalayabilir. Yarışta, bazı tekneler karanlık çökünce gece manevralarını çalışmadıkları için geriye düşerler. O tekne olmayın.

3 – Günbatımı ve gündoğumu

Gece ve gündüz arasındaki geçiş periyodunda, özellikle günbatımında dümende deneyimli bir dümenci olmasına dikkat edin. Gün içinde teknenin optimum performansını nasıl koruyacağını ve hava karardığında teknenin düzenlemesini ne şekilde yapmak gerektiğini anlamak önemli bir kabiliyettir. Bu özellikle dümen yeteneğinin farkını ve tekneyi doğru trim için doğru rotada tutabilme kabiliyetini gerçekten göreceğiniz orsa veya pupa bir VMG rotası izliyorsanız daha çok önem kazanır. Dalgalar da bir diğer zorluk boyutunu ekler. Sınırlı görüşle, tekneyi iyi hissedebilmek şarttır ancak aynı zamanda cihazlara daha fazla bağlı olmak zorunda kalabilirsiniz. Güneş batmadan önce gördüğünüz rakamları kaydedin ve karanlık çökünce bunları referans olarak kullanın. Gece cihazlar gerçek dostunuz olabilir. Tekneyi o rakamlarda tutabilmek iyi bir yetenektir.

4 – Yol hakkı kuralları

Gece çatışmayı önleme kurallarının değiştiğini unutmayın. Uluslararası Denizde Çatışmayı Önleme Kuralları’nı (IRPCAS) sıkı çalışın. Kalabalık bir yarış rotasındaysanız, kaptan ve seyir sorumlusu güvertedeki mürettebata çatışma rotası üzerindeki tekneler hakkında sürekli doğru bilgi vermelidir. Figora ile seyirlerimde birkaç kez diğer yarışçılarla çok yakın konuma geldiğimizde onları telsiz çağrısıyla uyardığım olmuştur. Güvende olmak üzgün olmaktan iyidir.

5 Yakıt İkmali yapın

İnsanlar gece saatlerinde genellikle yemeyi unutur veya karayla aynı yemek düzenini korur. Günbatımı civarında akşam yemeği yer ve gündoğumundaki kahvaltıya kadar hiçbir şey yemezler. Gece yarısı ile 03:00 arasında daima size enerji verecek bir şeyler yiyin, bu ister kuru gıda veya enerji barı olsun, ister çerez veya size geceyi geçirmek için yardımcı olacak bir şey, mutlaka bir miktar gıda tüketin. Sıkı bir açıkdeniz yelkencisi olmanın gurur verici bir yönü olabilir ancak ne kadar fazla uyuyabilirseniz vardiyadayken o kadar iyi performans gösterebilirsiniz. Çok yakın planda bir yarıştaysanız ve iki saatten az uyumuşsanız muhtemelen konsantrasyon seviyenizde yüzde 2-3 azalma olacaktır. Bu ise rakiplerinizden yüzde 1 daha yavaş olmanıza yol açar. Dümenci ekibinin kilit elemanıysanız, kendinizi bu zor zamanlar için mümkün olduğu kadar zinde tutun.

Bu yazı 2021 Ekim’de 167. sayımızda yayınlanmıştır.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.