Aysu Türkoğlu, Kuzey Kanalı’nı 12 saatin altında geçerek yeni bir başarıya imza attı!

Aysu Türkoğlu, Kuzey Kanalı’nı 12 saatin altında geçerek yeni bir başarıya imza attı!

Geçtiğimiz yıl Manş Denizi‘ni yüzerek geçen en genç Türk yüzücü olarak adını tarihe yazdıran Aysu Türkoğlu, bu kez Kuzey Kanalı’nı 12 saat aralıksız olarak yüzerek yeni bir başarıya imza attı.

22 yaşındaki yüzme tutkunu Aysu Türkoğlu, Farmasi sponsorluğunda gerçekleştirdiği Kuzey Kanalı geçişinde kararlılığı ve becerisiyle adını su sporları tarihine yazdırdı. Kuzey İrlanda’daki Bangor kentinden saat 05.45’de yüzmeye başlayan Aysu Türkoğlu, yaklaşık 12 saat boyunca kulaç atarak saat 17.31’de İskoçya’nın Portpatrick kıyısından karaya ayak bastı. İrlanda ve İskoçya arasındaki 39 kilometrelik amansız ve tehlikeli Kuzey Kanalı’nı fetheden Aysu, 11 saat 48 dakika 19 saniye boyunca bu sularda, zehirli denizanalarına karşı yüzerek bu olağanüstü başarıyı elde eden ilk Türk kadın ve en genç Türk sporcu oldu. Aysu Türkoğlu ayrıca Kuzey Kanalı’nı geçen en genç yüzücü de oldu.

Su sıcaklığının bu ay gerçekten de 12 derece civarında olduğu Kuzey Kanalı geçişinde Aysu’nun attığı kulaçları ve hırçın sularda verdiği cesareti Instagram üzerinden on binlerce kişi canlı takip etti.

Aysu Türkoğlu’nun hem yaz hem de kış aylarındaki soğuğa karşı dayanıklılık çalışmaları tam olarak karşılığını verdi. Dondurucu sularda yüzerek, buz dolu küvetlerde yatarak geçirdiği sonsuz saatler ve haftada altı gün yaptığı sıkı kuvvet antrenmanları, onu imkânsızı başarmaya hazır bir doğa gücü haline getirdi. Kuzey Kanalı’nı yüzerek geçen ilk Türk kadın ve en genç Türk sporcu olan Aysu Türkoğlu, Kuzey Kanalı geçişinden hemen sonra “7 Oceans” kanallarını 5 sene içerisinde tamamlayarak Guinness rekorunu da kırmayı hedeflediğini belirtti.

Yüzme dünyasının ünlü “7 Oceans” kulübünün ürkütücü bir üyesi olan Kuzey Kanalı ise meşhur Manş Denizi de dahil olmak üzere yedi farklı ve ağır deniz koşullarıyla biliniyor. Kuzey Kanalı’nı 2023 yılına kadar toplam 112 sporcu geçti. Ancak Aysu Türkoğlu, bu kanalı geçen ilk Türk kadın ve en genç Türk sporcu unvanını da kazandı. Su sıcaklığının 12-13 dereceye kadar düştüğü ve tehlikeli denizanalarına karşı büyük bir kararlılıkla mücadele eden Aysu, sıradanlığın ötesine geçen bir cesaret ve azim sergiledi.

Geçen yıl Manş Denizi’ni geçerek elde ettiği hayranlık uyandırıcı zaferin ardından, sınırlarını mümkün olanın ötesine taşımak için hırsla antrenmanlarına devam etti. Bir önceki Manş Denizi zaferinden dersler de çıkaran Aysu Türkoğlu, zihinsel ve fiziksel becerilerini yeniden değerlendirerek eksiklerinin üzerine gitti.

Aysu Türkoğlu, başarısıyla ilgili, “Psikolojik ve zihinsel gücünüz ne kadar yüksekse, bir kanal geçişinde elde edebileceğiniz performans da o kadar yüksek olur” diyerek cesaret ve inancın insan ruhunu en yüksek potansiyeline ulaştırdığı derin gerçeğine ışık tutuyor.