Guinnes Rekorunu hedefliyorlar

Guinnes Rekorunu hedefliyorlar

Türk kadın yüzücülerin son zamanlardaki açıkdeniz başarıları göz dolduruyor. Bengisu Avcı ve Aysu Türkoğlu, bir ay arayla Cook Boğazı’nı geçmeyi başardı.

Bengisu Avcı 13 Şubat’ta, Yeni Zelanda’da bulunan Cook Boğazı’nı geçen ilk Türk sporcu oldu. Ardından Aysu Türkoğlu, 20 Mart tarihinde Cook Kanalı’nı geçmeyi başardı. İki sporcunun da hedefi Oceans Seves olarak adlandırılan okyanus geçişlerini tamamlayıp Guinness Rekorlar Kitabına girmek.

Bengisu dördüncü hedefini tamamladı

Cook Boğazı’nı, 10 saat 40 dakikada geçerek tamamladı.

Bengisu Avcı, Cook Boğazı’nda 36 kilometrelik parkuru, 13 derecelik su sıcaklığında, 10 saat 40 dakikada geçerek tamamladı. Oceans Seven, hedefindeki parkurlardan dördüncüsünü yüzen Avcı, 3 Ağustos 2018’de 36 kilometrelik Manş Denizi’ni, 5-6 Eylül 2022’de ABD’de Catalina Adası ile Los Angeles’ı bağlayan 34 kilometrelik Catalina Kanalı’nı, Ağustos 2023’te de İspanya ile Fas arasındaki Cebelitarık Boğazı’nı geçmişti. Avcı’nın hedefine ulaşabilmesi için Molokai Kanalı (Hawaii), Kuzey Kanalı (İrlanda-İskoçya) ve Tsagaru Kanalı’nı (Japonya) da geçmesi gerekiyor.

Aysu için üçüncü adım

Aysu Türkoğlu, Cook Kanalını, 7 saat 21 dakikalık bir sürede geçmeyi başardı.

Genç yüzücü Aysu Türkoğlu, Oceans Seven hedefi için üçüncü ayağı olan Cook Kanalını, 13,8 derecelik suda, 23 kilometrelik bir parkuru gece saatlerinde 7 saat 21 dakikalık bir sürede geçti. Sporcu, Temmuz 2022’de 16 saat 28 dakikayla, Manş Kanalı parkurunu geçen en genç Türk sporcu olmuştu.

Türkoğlu, 2023 yılının Ağustos ayında 40 kilometrelik İrlanda- İskoçya arasındaki Kuzey Kanalı’nı geçen ilk Türk kadın sporcu oldu. Türkoğlu’nun hedefine ulaşabilmesi için Molokai Kanalı, Tsagaru Kanalı, Cebelitarık Boğazı, Catalina Kanalı parkurlarını da geçmesi gerekiyor.