Büyük balığın peşinde

Büyük balığın peşinde

Sportif balıkçılar 14. Big Fish Turkey’de buluştu. Yarışmacılar ilk kez Çeşme Marina’dan start alan yarışmada iki gün boyunca kıyasıya yarıştı.

Bu yıl 14. kez düzenlenen Big Fish Turkey 23-26 Eylül tarihleri arasında Çeşme Marina’da gerçekleşti. Türkiye’nin farklı bölgelerinden amatör sportif balıkçıları bir araya getiren turnuva, bu sene 50 tekne ve 250 kadar katılımcı ağırladı. Yarışmacılar, yeni avlanma alanlarında iki gün boyunca zorlu ve heyecan dolu bir mücadele ortaya koydular.

Çesme Marina’da “Sürdürülebilir yasam için bilinçli avlanma” ilkesiyle buluşan yarışmacılar sabahın erken saatlerinde vira diyerek denize açıldılar. İki gün boyunca büyük balık peşinde kıyasıya mücadele ettiler.

Turnuva sonunda karaya sekiz mavi yüzgeçli orkinosla dönen yarışmacılardan, 88 kilo ağırlığındaki orkinosla Baracuda takımı şampiyon oldu. 82 kilo ağırlığında orkinos yakalayan Ateşiko Filika takımı ikinciliği alırken, 65 kilo ağırlığında orkinos getiren Trident Ava takımı ise üçüncü oldu.

Yakala-Bırak-Yaşat

İzleyici ve katılımcı sayısıyla Avrupa’nın en önemli turnuvaları arasında gösterilen Big Fish Turkey, “Yakala-Bırak-Yaşat” uygulamasını ilke ediniyor. “Yakala-Bırak-Yaşat” misyonuyla yeteri kadar balığın avlanmasını diğerlerinin ise doğaya sağlıklı bir şekilde iade edilmesini teşvik ederek farkındalık yaratmayı amaçlıyorlar.

Bu yıl turnuva boyunca toplam kiloları 978kg olan 14 balığı denize bırakan yarışmacılardan “Yakala-Bırak-Yaşat” kategorisindeki birinciliği 160 santim uzunluğundaki mavi yüzgeçli orkinosu doğal yaşamına bırakan Wasabi Takımı alırken, 150 santim uzunluğundaki orkinosu denize salan FBR Orki Team Takımı da ikinci oldu. Turnuva organizatörü Ertuğrul İçingir, her zamanki gibi Yakala-Bırak-Yaşat misyonunu korumaya özen gösterdiklerini belirterek, denize geri salınan balıkların avlanan balıklardan daha fazla olduğunu söyledi.

Turnuvanın ötesinde eğlenceli etkinlikler, keyifli atölyeler ve konserlerle eğlenceli bir deneyim yaşatan Big Fish Turkey, birbirinden farklı workshoplar, çocuklara özel mini turnuva, parti ve konserler, offshore fishing expo’yu içeren bir program sundu. Ayrıca TED İzmir Koleji, kıyı atıklarından ilham alarak hayata geçirdiği “Deniz ve Sahil Atıkları Çocuklarımızın Elinde Sanata Dönüşüyor” farkındalık projesiyle denizi ve çevreyi desteklemeye bu yıl da devam etti.

Kazananlar:

En Büyük Balık Kategorisi birinci: Baracuda (88 kilogram) Erkut Soyak, Gökhan Çarmıklı, Murat Arslan, Burhan Çavuşoğlu, Can Soyak
İkinci: Ateşiko Filika (82 kilogram) Alp Tekeli, Serhan Hür, Bora Külnar, Deniz Gözen, Tuğberk Güleç
Üçüncü: Trident Ava (65 kilogram) Mehmet Öztoprak, Vahap Kavlak, Kemal Özekici

En Büyük Yakala-Bırak Şampiyonu: Wasabi (160 cm) Onur Karayalı, Ercüment Murat Öztürk, Berkay Saygı, Süha Murat Sanverir
En Fazla Yakala-Bırak Şampiyonu: FBR Orki Team (150 ve 135cm 2 adet) Suat Yiğit, Yasin Çinkaya, Tayfun Çetinbay, Oğuzhan Durmaz

Çocuk Ödülü: Kıbrıs’tan yarışmaya katılan Friendship takımından Korhan ve Baran
Kadın Ödülü: Barbarossa ekibinden Dilek Delican