Kraken 50

Kraken 50

Kullanıcılarına günün koşullarına göre en sağlam, güvenli ve performanslı tekneyi sunmayı amaçlayan Kraken Yachts’ın 50ft’lik yeni modeli Kraken 50 ile Tuzla açıklarında deneme seyrine çıkıyoruz.

YAZI: Kadir Pirasoğlu

Kraken 50 - Sofia Marie
Korunaklı merkezi kokpit tüm hava ve deniz şartlarında güvenle seyir yapmanız için tasarlanmış.

Denize, yelkene sevdalı birçok kişinin tutkusudur bir gün farklı denizleri, farklı yaşamları keşfetme arzusuyla okyanusları aşmak ve dünya turuna çıkmak. Farklı boylarda ve özelliklerde teknelerle bu arzuyu gerçekleştirmek mümkün olsa da tüm hava ve yol şartlarına göre üretilmiş sağlam ve donanımlı bir tekne böyle bir yolculukta kendinizi her zaman güvende hissettirecektir.

2016 yılında ömrünün büyük bir bölümünü açıkdenizlerde yelken yaparak geçiren, dünyanın birçok yerini teknesiyle gezmiş, 250 bin mile yakın seyir tecrübesi bulunan Dick Beaumont tarafından kurulan Kraken Yachts, bu amaçla ömürlük tekneler üretiyor. 6-7 yıl önce kendisine okyanusta rahat edebileceği, sağlamlık ve güvenlik için yeterince gövde kalınlığına, korunaklı palalara ve güçlendirilmiş bodoslamaya sahip bir tekne arayan İngiliz denizci; istediği özellikte ve fiyat aralığında bir tekne bulamayınca gemi inşa mühendisleri ve tasarımcıları bir araya getirerek Kraken Yachts’ı oluşturmuş.

 

İlk olarak Hong Kong’ta 66 metrelik White Dragon üretilmiş. Bir yıl süresince Hint Okyanusu, Ümit Burnu ve Atlantik’in güneyi ile kuzeyi arasında seyirler yapan Beaumont, önce Akdeniz’e, bir arkadaşının daveti üzerine de Türkiye’ye gelmiş. Bu sırada teknesinin inşasıyla ilgili bir takım üretim ve kalite sorunları yaşayınca arkadaşının da tavsiyesiyle Türkiye’de bir tersane arayışına girmiş ve Su Marine ile tanışmış. Yapılan iş anlaşması sonucunda da tekneler Tuzla’da üretilmeye başlanmış.

Şu anda kalıpta 50ft bir tekne bulunuyor ve Nisan 2022’de sahibine teslim edilmesi planlanıyor. Tüm tekneler sipariş üzerine üretiliyor. Sipariş verildiğinde Kraken 50 gibi bir teknenin 10 ay, 58ft için 13-14 ayda teslim edilebileceği, 66ft içinse yeni şartlarda 18 aylık bir hedef üretim süresinin olduğu belirtiliyor. Teslim süresinin uzun olmasının iki sebebi var; biri teknelerin benzerlerine göre daha uzun süre kalıpta tutuluyor olması, diğeriyse yaklaşık bir ay süren 500 millik test seyri yapılması. Ayrıca seri üretim teknelerin 5-6 milimetre olan gövde kalınlığı da Kraken modellerinde 15-18 milimetre arasında değişiyor.

Kraken 50 test yazısının devamını Ekim sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.