Çevreye duyarlı projeler

Çevreye duyarlı projeler

Big Fish Turkey sırasında Çeşme Marina’da yer bulan Deniz Memelileri Araştırma Derneği’nin (DMAD) düzenlediği “Derin Denizlerin Dev Koruyucuları” isimli sergi ve TED İzmir Koleji öğrencilerinin  düzenlediği “Deniz ve Sahil Atıkları Çocuklarımızın Elinde Sanata Dönüşüyor” farkındalık projesi büyük ilgi gördü.

Yerinde takip ettiğimiz Big Fish Turkey sırasında Çeşme Marina’da çevreye duyarlı iki çalışma vardı. İlki Deniz Memelileri Araştırma Derneği’nin (DMAD) düzenlediği “Derin Denizlerin Dev Koruyucuları” isimli sergiydi. DMAD, İllustrator Hande Alpaslan işbirliğinde Türkiye’nin denizlerinde bulunan deniz memelilerine dikkat çekmek amacıyla bu sergiyi düzenledi.

DMAD Derin Denizlerin Dev Koruyucuları
Sergide denizlerimizde görülen balinaların çizimleri yer aldı.

Dernek dört yılı aşkın süredir tüm denizleri tarıyor ve Türkiye’deki balina ve yunus popülasyonunun varlığına dikkat çekiyor. Dernek gönüllüleri 3 hafta süren bir seyirle Göcek’ten Hatay’a kadar yelken açıyor ve taramaları gerçekleştiriyor. Bu seyirlerde görülen balinalar da sergi için Hande Alpaslan’ın fırçasıyla buluştu.

Alpaslan “Türkiye’de balinaların var olmasına dikkat çekmek istiyoruz. İnsanlar sularımızda balina olduğu gerçeğine çok şaşırıyorlar. Biz bu sene seyirlerimizde çok sayıda balina gördük. 9-10 balinadan oluşan sürülerle bile karşılaştık. Besin zincirinin en tepesindeki türler oldukları için, tüm türleri etkiliyorlar. Onlar olmazsa diğerleri de olmayacak. O yüzden korunmaları gerektiğini vurguluyoruz.” diyor. 

Atıklardan sanat

Diğer duyarlı çalışma ise Big Fish Turkey festival alanında yer alan,  TED İzmir Koleji öğrencilerinin  düzenlediği “Deniz ve Sahil

Bu senenin teması çocuklardı.
Bu senenin teması çocuklardı.

Atıkları Çocuklarımızın Elinde Sanata Dönüşüyor” farkındalık projesiydi. Bu yıl üçüncü kez Big Fish Turkey Turnuvasına katılan TED İzmir Koleji öğrencileri, Urla sahillerden topladıkları atıklarla heykellerler tasarladılar.

Çeşme Marina’da yapılan çalışmada, bu yıl tema deniz kirliliğinin çocukların geleceğine olan etkisini vurgulamak amacıyla çocuk heykelleriydi. Öğrenciler atıklardan farklı temalarda çalışmalar üretip, Türkiye’deki plastik tüketimine ve sahillerimizde bulunan plastik kirliliğine dikkat çektiler. Bu projeyle öğrenciler ülkemizdeki sıfır atık hedefi ve ekolojik sürdürülebilirlik konularında da farkındalık yaratmak istiyorlar. Heykeller ayrıca satın alınıp, öğrencilere burs sağlamak amacıyla da değerlendirilebiliyor.