Deniz fuarına geri sayım

Deniz fuarına geri sayım

Uluslararası Boat Show Tuzla, 05-13 Ekim 2019 tarihleri arasında Viaport Marina’da düzenlenecek. Boat Show Tuzla’da boyları 5 metre ile 50 metre arasında değişen 200’ün üzerinde tekne sergilenecek.

ünya ve Türkiye lansmanı tekneler, son teknoloji ekipman ve aksesuarların sergileneceği Uluslararası Boat Show Tuzla dördüncü kez Viaport Marina’da ziyaretçilerine kapılarını açmaya hazırlanıyor.
Bu yıl ziyaretçileri; tekne testlerinin yanı sıra seminerler, kitap imza günleri, paneller ve workshoplar gibi farklı deneyimler de bekliyor. Üstelik bu yıl küçük çocuklar da unutulmamış. Fuar alanında yer alan etkinlik havuzunda ufak denizcilere yelken eğitimleri verilecek, uzaktan kumandalı tekne yarışları yapılacak. Detayları Via Fuarcılık A.Ş. Fuarlar Grup Direktörü Dilek Günaydın’dan dinleyelim.

Tuzla Deniz fuarının konsepti ve hedefi nedir?
Boat Show Tuzla Deniz Fuarı yurtdışında düzenlenen diğer deniz fuarlarıyla aynı konseptte; deniz üzerinde düzenlenen uluslararası Cannes, Monaco, Cenova fuarları gibi sürekli büyüyen, hem katılımcı hem ziyaretçi çeşitliği ve zenginliği sağlayan bir fuar. Hedefimiz uluslararası fuarlar sıralamasındaki yerimizi hem ziyaretçi hem katılımcı tarafında artırmak, katılımcının memnuniyeti, ziyaretçi için de aradığını bulacağı ve geniş yelpazesiyle beklentileri karşılayan bir fuar olması.

Şubat ayında düzenlenen kara fuarıyla karşılaştırıldığında nasıl konumluyorsunuz?
Kara fuarıyla karşılaştırmak çok doğru olmaz. Konseptleri tamamen farklı olsa da operasyonel anlamda kolaylıkları aynı oluyor çünkü denizin kenarında marinada yapılan iki fuar söz konusu ve operasyonel olarak katılımcıya muhteşem bir konfor sağlıyor.
Sektör ve ziyaretçiler Türkiye’de çok sayıda fuar olmasından pek memnun değil. Sizin bu konudaki görüşünüz nedir?
Tuzla Deniz Fuarı, denizcilik sektörünün deniz üzerindeki en büyük ve tek buluşması olarak gerçekleşiyor. Ekim ayında düzenlenen tek organizasyon ve de artık oturmuş bir fuar.

Türkiye yat sektörüne bir fuar yeterli değil mi? 
Yat sektörünün alışmış olduğu ve talep ettiği fuar “deniz” ve “kara” olarak iki tane aslında. Her iki fuarın da yeri her geçen yıl daha da oturuyor. İlk günden bu yana yola çıkarken hep sektörün faydasına olacak fuarlar yapmayı hedefledik ve bunu yapmaya da devam edeceğiz. Bizim en büyük farkımız sektörü dinliyoruz, sektörle birlikte fuarın gelişimi için çalışıyoruz ve elimizden geldiğince de taleplere ve ihtiyaca yönelik fuar düzenliyoruz.

Tüm firmalarla ve temsilcilerle yakın ilişkiniz var. 2019 tekne satışları anlamında sizce nasıl geçti? 
2019 yılı için başta “kara fuarı” ile sektörde hareketlilik vardı, şubat fuarı katılımcı tarafından ticari olarak başarılı ve iyi geçti. Seçim süreci her sektörü olduğu gibi bizim sektörümüzü de etkiledi. Devamında sezonun başlamasıyla hareketlilik başladı.

Bu fuarda etkinlikler, paneller düzenlemeyi planlıyorsunuz. Ziyaretçiler fuarda teknelerle birlikte neler bulacak?
Bu fuarda ziyaretçilerin beklentilerini tam karşılayacak olan etkinlik ve workshoplar düzenleyeceğiz. Yelkenli teknelerde yaşam ve yelken eğitimlerinin getirdiği takım ruhu çalışmalarını, bunun şirketlere yansımasını konuşacağız. Motoryat kullanıcılarının tercihleri, ihtiyaçlarını belirlerken nelere dikkat ettikleri, çocukların denizle ilişkisi ve temiz deniz de diğer başlıklarımızdan.