Boat Show’un iki ismi

Boat Show’un iki ismi

Emel Yılmaz ve Dilek Soydan, denizcilik sektörünün yıllardır tanıdığı iki çalışkan isimken şimdi sektörün iki kadın girişimcisi oldu. Hem kara hem de deniz fuarını YATED ile birlikte organize eden ED Fuarcılık sektörü bir araya topluyor.

RÖPORTAJ: Selcen TANINMIŞ FOTOĞRAF: Betül Usta

Boatshow denince akla artık iki isim geliyor. Denizcilik sektöründe çeşitli fuarlar düzenleyen Emel Yılmaz ve Dilek Soydan güçlerini birleştirdi ve kendi fuar şirketini kurdu. ED Fuarcılık olarak iki yıl önce yola çıkan iki isim, YATED’in (Yat ve Tekne Endüstrisi Derneği) markası Bosphorus Boat Show Fuarı’nı yine YATED ile birlikte düzenliyor. 21-29 Ekim’de Marinturk İstanbul City Port’ta düzenlenecek fuara günler kala bir araya geldiğimiz Soydan ve Yılmaz’la girişimlerini, ED Fuarcılık’ın ve yeni projelerini konuştuk.

Nasıl karar verdiniz fuar şirketi kurmaya?
Emel: Aslında hep hayalimizde vardı. Dilek ile yaklaşık 15 yıl dirsek dirseğe çalıştık. En sevdiğimiz iş de denizcilik fuarları, boatshow oldu. Günün birinde bunu yapabileceğimizi biliyorduk. Şirketimizi kuralı iki yıl oldu ve şu anda en sevdiğimiz işi yapıyoruz. Amacımız sektörü tek çatı altında toplayabileceğimiz fuarlar düzenlemek.
Dilek: Uzun süredir fuarlar yapıyoruz, yaptığımız boatshow’ların sayısını hatırlamıyorum bile, aynı zamanda gemi inşa fuarları da yaptık. Hep içinde deniz olan fuarlar yaptık beraber. Şirketi kurarken de, bu işe en iyi bildiğimiz yerden boatshow’dan başlamaya karar verdik. YATED’le beraber de yola çıkınca, boatshow’un ilk doğduğu yerden Pendik Marina’dan startımızı verdik. Bu sene ikinci fuarımızı daha da büyüterek devam ediyoruz.

21 Ekim’de deniz fuarınız başlıyor. Bu fuarın bu yılki hacmi ne kadar?
Emel: 150 katılımcı firma var. İki ay öncesinde satışlarımızı kapadık. Şu anda 400’e yakın sergilenecek teknemiz var. 500 farklı markayı temsil ediyor bu tekneler. Bu sene en büyük tekne 42 metrelik yerli üretim bir tekne olacak. Bizim her sene savunduğumuz bir konu var. Bu fuarda deniz severler “her bütçeye tekne” bulabilir.

2024 Şubat ayında, dört senenin ardından ilk kez kara fuarı olacak. Pandemi sonrasında düzenlenecek bu ilk fuarda ziyaretçileri neler bekliyor?
Dilek: Kara fuarını hepimiz çok özledik. Ziyaretçi de katılımcı da özledi. Dört sene uzun bir ara ama bu süreçte pandemi boyunca hepimiz evlere kapansak da, özel hayatı ön plana çıkarmak için çok fazla tekne aldık. Katılımcılarımız çok fazla tekne sattı dolayısıyla 2024 fuarında, bu zamana kadar, en yüksek sergileme adedindeki tekneyi göreceğiz. Sekiz salonumuz var. İki salon ekipman ve aksesuarlara ayrıldı, geri kalanların hepsinde tekne var. 600’den fazla tekne karaya çıkacak bu fuarda Kara ve Deniz fuarına birlikte baktığımızda ziyaretçi altı ay içerisinde 1000’den fazla tekneyi bir arada görebilmiş olacak.

ED Fuarcılık olarak başka sektörlerde de fuar düzenleyecek misiniz?
Dilek: Bizim en iyi bildiğimiz iş deniz diyoruz ama biz sonuçta bir fuar şirketiyiz. Şubattaki kara fuarının ardından mayıs ayında İzmir’de İZFAŞ ile birlikte düzenlediğimiz, boatshow’un devamı var: MAST İzmir Boat Show. Eylül 2024’te e-ticaret fuarı düzenleyeceğiz, bu da Türkiye’de ilk kez yapılacak. Akabinde ise kompozit hammaddeleri fuarımız olacak.