Bosphorus Boat Show starta hazır

Bosphorus Boat Show starta hazır

Türkiye’nin tek deniz fuarı Bosphorus Boat Show, MarinTurk İstanbul City Port Pendik’te 21-29 Ekim 2023’te açılmaya hazırlanıyor.

Bosphorus Boat Show; ED Fuarcılık, Yat ve Tekne Endüstrisi Derneği (YATED) desteği ve YATED Fuarcılık iş birliği ve Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) ana sponsorluğunda 21-29 Ekim tarihlerinde düzenlenecek. Her bütçeye uygun tekne ve yatların sergileneceği fuar, geçen yıla göre yüzde 25 büyürken, gelecek yıllar için de hedef belirlendi. Dünyaca ünlü Cannes Yachting Festival’i hedefe alan tekne ve yat sektörü, 5 yıl içinde İstanbul’u tekne ve yat fuarları konusunda liderliğe taşımayı hedefliyor.

Lüks tekne ve yatların yanında, tekne ve yat inşasında kullanılan son teknolojilerin de sergileneceği fuara 150’nin üzerinde firma katılacak. 500’den fazla yerli-yabancı markanın temsil edileceği fuarda 500’ün üzerinde tekne, deniz severlerin beğenisine sunulacak. Cumhuriyet’in 100’üncü yılında gerçekleştirilecek fuar öncesinde ED Fuarcılık Kurucu Ortakları Dilek Soydan ve Emel Yılmaz’ın ev sahipliğinde düzenlenen organizasyona Yat ve Tekne Endüstrisi Derneği (YATED) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Bekiroğlu, YATED Genel Sekreteri Orhun Şentürk ve YATED Sayman Üyesi Uğur Aksan katıldı.


Uğur Aksan, Dilek Soydan, Murat Bekiroğlu, Emel Yılmaz, Orhun Şentürk bir arada. (Soldan sağa)

FUAR KARMAŞASI BİTTİ

Düzenlenecek fuarla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Murat Bekiroğlu, “Geçmiş yıllarda sektörümüzde bir fuar karmaşası yaşanıyordu. Sektörümüz ve derneğimiz bu durumdan çok rahatsızdı. Biz de bu karışıklığı gidermek için Bosphorus Boat Show markasını yarattık. Bu artık tescilli bir marka ve beraber her iki fuarı organize ediyoruz. Deniz fuarımız MarinTurk İstanbul City Port Pendik’te; kara fuarı da İFM Yeşilköy’de olacak. Şu an 35 bin metrekare üzerinde net alan satıldı. Ben inanıyorum ki önümüzdeki deniz fuarı ve 2024 Şubat’taki kara fuarı hem fuar alan satışı hem de sergilenen tekneler anlamında rekorlar kıracak. Deniz fuarı geçen seneye göre yüzde 25’in üzerinde büyüme yaşadı. Kara fuarında da aynı büyümeyi bekliyoruz.” dedi.

ÖNCELİĞİMİZ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

YATED’in hayata geçirdiği ve planladığı projeler hakkında da bilgi veren Murat Bekiroğlu, “Denizlerin sürdürülebilirliği YATED’in öncelikli konularından biri. Bunun için teknelerin atıklarını toplayacak bir katı ve sıvı atık toplama teknesi inşa ediyoruz. Özel olarak tasarlanan bu tekne SANMAR tarafından üretilecek. Teknemiz Mayıs 2024’te Göcek ve çevresinde dolaşmaya, denizi temizlemeye başlayacak. Şu an için 1 tekne ile yola çıktık. Hedefimiz her yıl bir tekneyi denize indirmek. Bu konuda sektörümüzden de çok ciddi destek alıyoruz. Bir firmamız teknenin motorunu vermek isterken, diğeri kablo ihtiyacını karşılayabileceğini iletti. Sektörün bu şekilde bir arada olması bizleri mutlu ediyor. Çünkü denizler bizim her şeyimiz. Onları korumak, gelecek nesillere temiz bir deniz bırakma zorundayız.” sözleriyle denizlere sahip çıkmak istediklerinin altını çizdi.

100. YIL KUTLAMASI

Cumhuriyetin 100’üncü yılını tekne ve yat sektörünün denizde kutlayacağını ifade eden ED Fuarcılık Kurucu Ortağı Dilek Soydan, “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılında böyle bir organizasyona ev sahipliği yapacak olmaktan dolayı çok mutlu ve heyecanlıyız. Her geçen yıl fuarımıza olan ilgi artıyor.  Gelecek yıllarda çok daha büyük fuarlara imza atacağımıza yürekten inanıyoruz. Çünkü uzun yıllardan sonra ilk defa Deniz Ticaret Odası, Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçı Birliği, Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR), bütün sivil toplum kuruluşları bu fuarda yerini aldı. Bu birliktelik bizi daha büyük başarılara taşıyacaktır.” diyerek sektörü tek çatı altında toplamayı başarmalarına dikkat çekti.  Beş yıl sonrası için Türkiye’deki fuarların Cannes Yachting Festival gibi olmasını hayal ettiğini vurgulayan Dilek Soydan, sözlerini şöyle sürdürdü: “MarinTurk İstanbul City Port Pendik’in yanındaki balıkçı barınağı da alanımıza dahil olabilirse belki biraz daha İDO’ya doğru genişleyerek bunu başarabiliriz, çok güzel bir yerleşim planı çıkar bize. Sektörün yükselişi ve satışı böyle devam ederse bugün denizde 450 üzerinde olan tekne sayımız, en az 600’e çıkar. Bu yıl Cannes’da sergilenen tekne sayısı ise 800’dü. İstanbul tekne ve yat fuarları konusunda Cannes’ı yakalayabilir hatta geçebilir. Dünyanın başkenti İstanbul’u tekne ve yat sektörünün en önde gelen şehirlerinden biri yapabiliriz.”