İlham dolu bir ay

Hareketli günler - 2022 Eylül ayı Edito

Macellan’ın keşif gezisi dünya çevresinde yapılan ilk seyahat olarak tarihe geçti. 6 Eylül 1522’de, yola çıkışlarından üç sene sonra, Juan Sebastián Elcano ve kalan denizcileri taşıyan Victoria adlı gemi İspanya’ya ulaşarak seyahati tamamladı. Elcano da dünyayı dolaşan ilk Avrupalı denizci olarak tarih sayfalarına adını kalın harflerle yazdırdı. Yazarımız Yılmaz A. Bayazıtoğlu, sonuçları nedeniyle o güne kadar yapılan bu en önemli deniz seferini, 500’üncü yılı dolayısıyla kaleme aldı. (Sayfa 98)
Mayıs 2022’de başlayan ve bu ay tamamlanan yazı dizisinin tamamını okumak isterseniz App Store Motor Boat Yachting Türkiye uygulamasından, Magzter ya da Dergilik platformlarından eski sayılarımıza ulaşabilirsiniz.

Sonbahar aylarıyla birlikte Boat Show dönemi de başlıyor. 6-11 Eylül arasında düzenlenen Cannes Yachting Festival, markaların yoğun katılımıyla ve dünya prömiyerleriyle gerçek bir yat festivali olacak. Fransa’da lansmanı yapılacak 35 tekneyi dergimizde incelemeniz için bir dosya hazırladık. (Sayfa 40) Belki ilk kez bir tekne alacak belki de eski teknenizi büyüteceksiniz, tam zamanı.

Gezgin yazarlarımız Özlem ve Özkan bu ay Mora Yarımadası’nı anlatıyor.(Sayfa 86) Katamaranları Özi ile dünya seyahatine çıkan ekip teknedeki yaşamı, uğradıkları koylardaki hayatı dile getirirken bizlere de gelecek projelerimiz, hayallerimiz için ilham oluyorlar. Şu anda dünya denizlerinde dolaşan birçok Türk denizci var. Belki siz de onlardan biri olabilirsiniz…

Bir başka ilham kaynağı haberimiz de Türkiye Turu Rekor denemesine katılan yelkenciler. (Sayfa 78) Yarış ve yelken tutkunu birçok okurumuzun yakından takip ettiği rekor denemelerini yapan yelkencilerimiz deneyimlerini bizimle paylaştı. Bu rekoru deneyecek yeni denizcileri merakla bekliyoruz.

Hayallerinizi ve heyecanınızı ertelemeyin!

İyi okumalar, iyi seyirler.