Riva Efsanesi 180 Yaşında

Riva Efsanesi 180 Yaşında

Klasikleşen, stil sahibi tekneleriyle bilinen Riva, 180’inci yılını Venedik’te düzenlenen özel bir geceyle kutladı. Galada bu özel yıl için sadece 18 adet üretilecek Anniversario modeli de tanıtılırken, Riva için çekilen ve ünlü isimlerin yer aldığı kısa filmin prömiyeri yapıldı.

YAZI: Betül Usta

Ünlü İtalyan tekne markası Riva, 180’inci yılını Venedik’te gerçekleştirdiği etkinlikle kutladı. Ürettiği teknelerde stil ve şıklığa verdiği önemle bilinen Riva’nın yıldönümü kutlamasına Venedik’in ünlü yapılarından Fenice Tiyatrosu ev sahipliği yaptı.
11 Haziran’da gerçekleştirilen etkinliğe tekne sahipleriyle birlikte uluslararası davetliler de katıldı. Gala öncesinde Riva’nın yıl dönümüne özel olarak yalnızca 18 adet üreteceği “Anniversario” isimli yeni teknesi tanıtıldı. Venedik’in ünlü Büyük Kanal’ında yer alan bir yüzer platformda Riva tutkunlarının karşısına çıkan Anniversario, tersanenin 180 yılına ışık tutarken, markanın klasikleşmiş teknelerinden 60 yaşını kutlayan Aquarama’ya da saygı duruşunda bulundu.

Riva’yı bünyesinde barındıran Ferretti Group’un CEO’su Alberto Galassi, markanın 180’inci yılının birçok tekneyi ve duyguyu buluşturduğunu belirterek “Venedik ve La Fenice’yi seçmemizin nedeni eşsiz yerler olmalarının yanı sıra tıpkı bizim gibi su, sanat ve estetikle iç içe olmaları. Az sayıdaki şanslı kişiye nasip olacak şaheser Anniversario’yu dünyaya tanıttığımız için çok mutluyum. Teknecilik tarihinin gelecek 180 yılının da tarihini yazmaya hazırlanan Riva’ya bol şans diliyorum.” şeklinde konuştu.

Pierfrancesco Favino ve David Beckham, gecenin en çok ilgi gören isimler oldular.
Pierfrancesco Favino ve David Beckham, gecenin en çok ilgi gören isimler oldular.

ÜNLÜ İSİMLER KISA FİLMDE

Gala akşamında “Riva The Persuaders!” isimli kısa filmin dünya prömiyeri yapıldı. Çekimleri İtalya, Monako ve Fransız Rivierası’nda gerçekleştirilen kısa filmde Riva’nın ilk filmi “Riva in the Movie”de yer alan İtalyan aktör Pierfrancesco Favino oynarken, ünlü oyuncuya İngiliz eski futbolcu David Beckham ve Formula 1’in yıldızlarından Ferrari pilotu Charles Leclerc eşlik etti. Filmde çetin bir rekabet konu alınırken oyunun kazananı Riva’ydı. Ayrıca galada hazır bulunan Pierfrancesco Favino ve David Beckham, gecenin en çok ilgi gören isimleri oldular.

RIVA’NIN HAYRANLIK BIRAKAN HİKAYESİ

İtalyan Ferretti Grubu’nun çatısı altında yer alan Riva Yacht, denizcilik tarihinin en köklü markalarından biri. Bugün herkesi kendine hayran bırakan güzelliğin ve stilin ardında en başından beri var olan benzersiz ve taklit edilemez bilgi birikimi bulunuyor.
Riva ve Aquarama’nın hikâyesi, her büyük hikâye gibi, oyunun kurallarını değiştiren bir tesadüfle başlamış: Doğru zamanda doğru kişi. 1842 yılında İtalya’nın kuzey doğusundaki Iseo Gölü’nde ani bir fırtına bölgenin tüm balıkçı teknelerini harap eder. 1822 doğumlu genç gemi yapımcısı olan Pietro Riva bu durum karşısında kolları sıvar ve kısa sürede harikalar yaratarak teknelerin birçoğunu denizde yüzecek şekilde sağlığına kavuşturur. Bu olayla Pietro Riva, yerel halkın saygısını ve hayranlığını kazanır. Böylece Riva efsanesinin ilk adımları atılır.

Pietro Riva’nın mirasını devam ettiren oğlu Carlo Riva, yarattığı teknelerle kısa sürede Avrupa’da beğeni kazandı.
Pietro Riva’nın mirasını devam ettiren oğlu Carlo Riva, yarattığı teknelerle kısa sürede Avrupa’da beğeni kazandı.

Pietro Riva’nın daha sonra oğlu tarafından yönetilecek olan Riva Yacht, Bergamo yakınlarındaki Sarnico kasabasında kuruldu. Iseo Gölü kıyısındaki Sarnico, bugün hâlâ Riva hikayesinin odağında, 27 ile 66ft arasında, geçmişin efsanevi ahşap tekne modellerinin yapıldığı bir merkez olarak yoluna devam ediyor.
Pietro Riva’nın mirasını devam ettiren oğlu Carlo Riva, yarattığı modern yatçılık dünyasını değiştiren tekneleriyle kısa sürede Avrupalı tekne kullanıcılarının beğenisi kazandı. 1962 yılında lansmanı yapılan, bir efsane haline gelen başyapıt Aquarama sayesinde başarılı ismin hayranları giderek arttı.

Kraliyet ailesi üyelerinden film yıldızlarına ve uluslararası jet sosyeteye kadar herkesin aşık olduğu Aquarama’nın şöhreti yayınlanan gazete ve dergilerle dünyanın dört bir yanına ulaştı. Birçok ünlü filmde de yer alan Aquarama, su üzerinde hızlanırken ya da cilalı maun ve akuamarin minderlerin göz alıcı fonuyla gülümseyerek poz verdi.

Aquarama’nın piyasaya sürülmesini takip eden yıllarda Riva Yacht, markayı 21’nici yüzyılda farklı bir konuma getirecek Ferretti Group tarafından satın alındı. Aquarama zamanında olduğu gibi bugün de Riva’nın sofistike, zamansız zarafeti ve en son teknolojinin, eşsiz tasarımın ve kaliteli işçiliğin mükemmel kombinasyonunu temsil ediyor.