Türkiye Turu Rekoru

Türkiye Turu Rekoru

Geçtiğimiz aylarda Başak Mireli solo olarak, Atilla ve Tolga Gökova ile Tolga Pamir ve Sevda Ersezer duo olarak Türkiye Turu Rekoru için Hopa’dan İskenderun’a uzanan bir macerada Türkiye denizlerine yelken açtılar. Doğayla çetin bir mücadelenin yaşandığı, pek çok amatör denizciye ilham olacak rekor denemesiyle ilgili merak edilenleri yelkencilere sorduk.

Yazı: Betül Usta

BAŞAK MİRELİ

Şimdiye kadar seyir yapmadığım suları tanıma fırsatı

Bu rekor denemesine neden çıktınız?
2022 Temmuz ayında eşimle çıkacağımız dünya seyahatinde yapmayı planladığım solo seyirler vardı. Dünya denizlerine açılmadan önce Türkiye denizlerinde olmak, tek başına seyrin keyfini çıkarmak istedim. Türkiye Turu Rekoru aynı zamanda Karadeniz’e çıkmak ve şimdiye kadar seyir yapmadığımız suları tanımak için de güzel bir fırsat sundu.

Rekor denemesi sırasında en zorlandığınız konu ne oldu?
Tek başına yapılan seyirlerde en büyük ihtiyaç uyku. Enerjinizi toplamak ve konsantrasyonunuzun sürekliliğini sağlamak için uyumalısınız. Biyolojik yapımız gereği de genelde geceleri uyumanız gerekiyor. Tekne seyir halindeyken uykuya dalmak, uykunuzdan maksimum verimi almak gerçekten zor. Benim en çok zorlandığım nokta tekne gece balon seyrindeyken uyumak oldu. Performanstan ödün vermeden balon seyri yapmak ve aynı zamanda tüm kaygılarınızı bir tarafa bırakarak uyumak gerçekten zor.

Rekor denemeniz neden sona erdi? Neler hissettiniz?
Denemem dördüncü gününde Giresun’da sona erdi. Teknenin alternatörü çalışmadığı için aküler şarj olmadı. Güneş panelleri de yeterli olmayınca elektronikleri beslemek konusunda sıkıntı yaşadım. Yola çıktığım ilk sabah sıkıntıyı fark ettim ve çok kızdım. Her şeye, herkese, en çok da kendime… Alternatör sıkıntısı farkında olduğumuz bir problemdi ve çözmek için yeni bir alternatör almıştık. Problemi ilk çıktığımda fark etseydim geri dönüp tekrar başlama fırsatım olurdu.

Türkiye Turu Rekoru haberini devamını Ağustos sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.