Finnmaster Pilot 8 – İlk izlenim

Finnmaster Pilot 8 – İlk izlenim

Sağlam ve kaliteli tekneler üreten Finlandiyalı tersane, Pilot 8 modeliyle geniş yaşam alanları sunan, fonksiyonel ve konforlu bir tekne üretmeyi başarmış.

YAZI: Kadir Pirasoğlu

Ülkemizde pandemiyle birlikte teknelere olan ilgi oldukça arttı. Bunu çok yakın zamanda düzenlenen Bosphorus Boat Show’da da gözlemledik. Fuarda tekne severler özellikle günlük gezi, hafta sonu konaklamalı geziler için kullanılabilecekleri, marinalarda nispeten diğer boylara göre daha kolay yer bulabilecekleri ve uygun fiyatlı konaklayabilecekleri 6-9 metre arası olan tekneler üzerine yoğunlaştılar.

Finlandiyalı tersanenin ürettiği Finnmaster Pilot 8 modeli de bu tanımlamaya uyan, sağlam inşa edilmiş ve kullanışlı bir yerleşime sahip bir tekne. İlk kez 2018 Southampton Boat Show’da beğeniye sunulan model tersanenin hem gezi hem de balık tutkunlarını hedefleyerek üç farklı boyda ürettiği Pilot serisinin en büyüğü. Finmaster, Türkiye’de 2020 yılından bu yana Merkür Deniz tarafından temsil ediliyor. 1985 yılından beri sektörde faaliyet gösteren Merkür Deniz, kurulduğu günden beri Mercury, Mariner ve Mercruiser deniz motorlarının Türkiye merkez servis hizmetleriyle 2016 yılında üstlendiği Bayliner’ın Türkiye temsilciğini de başarıyla sürdürüyor.

Salonun üst kısmındaki açılır tavan hem içeriyi temiz havayla dolduruyor hem de bolca gün ışığı sağlıyor. (Solda) Dümen mahallinde gelişmiş seyir sistemleri kullanılıyor. (Ortada) Pilot 8, çift 200hp makinelerle 45 knot sürate ulaşıyor.
Salonun üst kısmındaki açılır tavan hem içeriyi temiz havayla dolduruyor hem de bolca gün ışığı sağlıyor. (Solda) Dümen mahallinde gelişmiş seyir sistemleri kullanılıyor. (Ortada) Pilot 8, çift 200hp makinelerle 45 knot sürate ulaşıyor.

 

KOMPAKT YERLEŞİM

Finnmaster Pilot 8, ilk görünüşte boyuna göre oldukça uzun ve iri hissettiren bir tekne. 8,40 metre boyundaki model Fin kökenleri sayesinde sportif görünmekle kalmıyor, aynı zamanda alışılmadık derecede sağlam ve dayanıklı bir yapıda tasarlanmış. Teknenin kıç tarafından havuzluğa girdiğinizde L şeklinde bir oturma grubu ve yemek masası bulunuyor. Oturma grubunun altında büyük bir saklama alanı var. Havuzluktaki katlanır oturaklar sayesinde tekne balık tutmak ya da soğuk günlerde tüm tenteleri kapatarak seyir yapmak için uygun; bot ambarı ve derin asimetrik yan güvertesi sayesinde baş üstüne geçiş kolay ve yüksek küpeşteler, tutamaklarla güven veriyor. Ön güvertede daha fazla güneşlenme minderi ve opsiyonel elektrikli ırgata sahip derin bir demirleme dolabı konumlandırılmış.

Tek başına yapılan seyirlerde tekne sahibinin işini kolaylaştırmak için içeridekine ek olarak bir dümen de havuzluğa yerleştirilmiş. Dümenin yanındaki üç bölmeli sürgülü kapıdan teknenin salonuna geçiliyor. Güneşli günlerde bu kapı salona geniş bir açıklık oluşturmak için kenara itilebiliyor ve dümenin yanındaki bir yan kapı ve tavan camıyla birlikte, salona bol miktarda gün ışığı ve temiz hava girmesini sağlıyor.

Pilot 8, segmentindeki rakipleri arasında geniş yaşam ve kullanım alanlarıyla dikkat çekiyor.
Pilot 8, segmentindeki rakipleri arasında geniş yaşam ve kullanım alanlarıyla dikkat çekiyor.

 

Salonun girişinde iskele tarafta dört kişilik bir yemek masası var, ön kısmındaki oturma bölümünün her iki yana yatan arkalığı sayesinde seyir halindeyken bu bölüm ileri bakan bir koltuk haline getirilebiliyor. Sancak taraftaysa eviyeli, ocaklı küçük bir mutfakla dümen koltuğu ve hemen altında buzdolabı yer alıyor.

Aşağıda, baş taraftaki çift kişilik kamara yatağının orta kısmı çıkarılarak giyinip soyunmak için yer açılıyor; ayrıca burada düzgün bir banyo ve havuzluğun altında perdeyle kapatılan çift kişilik bir kamara var. Her iki kamara da iki yetişkin için yeterince geniş yataklara ve bol miktarda doğal ışığa sahip.

Dengeli bir performans, verimlilik ve bakım kolaylığı sunan çift 150 ya da 200hp kıçtan takma makineyle donatılabilen model büyük makine seçeneğiyle tam yolda 45 knot sürate ulaşıyor.

Bunun gibi uzun, iri bir tekne, dalgaları asla derin bir RIB kadar temiz bir şekilde kesemeyecek, ancak her türlü hava ve deniz koşulunda güvenli, emniyetli ve güçlü hissettirecektir. Finlandiya’da üretilen Pilot 8, üstün Fin tekne üretim tecrübesi sonucunda ortaya çıkmış, kaliteli işçiliğe, malzeme ve donanım seviyesine sahip kullanışlı bir tekne.

TEKNİK ÖZELLİKLER
Boy 8,40m (27ft 6in)
En 3,00m (9ft 10in)
Su Kesimi 0,55m
Deplasman 3 ton
Makineler Tek 250hp ya da çift 150hp Yamaha dıştan takma
Yakıt kapasitesi 411 litre
Temiz su kapasitesi 65 litre
Yolcu kapasitesi 10 kişi
Maksimum sürat Çift 200hp makine ile 45 knot
Başlangıç fiyatı Firmayla iletişime geçiniz
İletişim: merkurdeniz.com