Facnor elektrikli Code Zero sarma sistemi

Facnor elektrikli Code Zero sarma sistemi

Rüzgâraltına seyir yelkenleri için sarma sistemleri bu yelkenlerin kullanımını kolaylaştıracak yeniliklerle gelişiyor. Bu gelişmelerle bundan 10 veya 20 yıl önce geleneksel bir balon taşıyacak olan birçok gezi teknesi artık Code 0 yelkenleri ve sarma asimetrik balonlar kullanıyor. Ancak, büyük teknelerdeki manüel sarma sistemleri oldukça yüksek bir efor sarf edilmesini gerektirebiliyor.

FXE Code Sail Electric Furler uzun sarma halatlarını ortadan kaldırıyor ve mevcut teknelere sonradan montaja uygun.
FXE Code Sail Electric Furler uzun sarma halatlarını ortadan kaldırıyor ve mevcut teknelere sonradan montaja uygun.

Beneteau’nun Oceanis Yacht 60 modelini test ettiğimizde 140m² alanlı Code 0 tek kişinin elle baş edebileceği sınırdaydı ve kullanım biraz hareketli olsa da iki kişiyle çok daha kolaydı.

Tekne sistemlerinin gereksiz karmaşıklıkta olmasına genel olarak taraftar olmamakla birlikte, bu elektrikli sarma sisteminin açıkça yararlı olduğu bir olay. Eylül ayındaki Cannes Yachting Festival organizasyonunda diğer bir Fransız marka, Wichard Group markaları Facnor (FXE Code Sail Electric Furler model adıyla) ve Profurl tarafından satılacak tam bu amaçla geliştirilmiş bir ürünün tanıtımı yapıldı.

Ünite mevcut teknelere yelken veya burulma halatının modifikasyonuna gerek kalmadan, sonradan kolay montaj için tasarlanmış. Ürün toplam 400W güce ulaşan birden çok elektrikli motor kullanımı sayesinde sadece 218mm yüksekliğiyle inanılmaz küçük. Bu motorlar sarma sistemini yük altındayken dahi 85rpm ile döndürüyor, bu 140m² büyüklüğünde bir yelkenin yalnızca 45 saniyede sarılmasını sağlıyor.

Sistem muadili manüel ürünle neredeyse tamamen aynı şekilde donatılıyor. Ünite cıvadra üzerindeki bir mapaya bir sustalı kilitle bağlanıyor, ancak kıça yönlendirilen sonsuz sarma halatı yerine güvertede mevcut su geçirmez bir prize bağlanan kısa bir kablosu var.

Yük altında güç tüketimi 20-25A ile kolay karşılanabilir seviyede ve sistemi hızlı montaj için tasarlanmış. Röle kutusu, sigorta, kablo, güverte soketi, saklama çantası ve koruyucu kapak dahil gereken her şey bir set halinde sunuluyor. Kontrol için iki seçenek var, kablolu kontrol veya uzaktan kumanda ünitesi. İkinci seçenek sarma ve ıskota aynı anda kontrol edilebildiğinden sarma işleminin tek kişilik bir operasyon olmasını sağlıyor.
İletişim: skiper.org