X-Yachts’tan yeni model; Xc 47

X-Yachts’tan yeni model; Xc 47

Danimarkalı tekne üreticisi X-Yachts, Xcruising serisindeki tamamen yeni bir jenerasyonunun başlangıcını müjdeleyen modeli Xc 47’yi tanıttı. Model gerçek bir açıkdeniz gezi teknesi arzulayan ve sayıları gittikçe artan yelkencilere sunulmak üzere tersanenin onlarca yıllık tecrübesine dayanarak geliştirildi. Tasarım özelliklerinden bazıları serinin daha önceki diğer modelleriyle benzer olsa da bunların Xc 47’de benzersiz bir stil içinde uygulanması hedeflenmiş.

Karbonla Güçlendirilmiş

Xc 47, X-Yachts’ın imzası sayılan çelik gövde kafesiyle birlikte tamamıyla epoksi/e-glass sandviç vakum infüzyonu yöntemiyle üretiliyor. Yüksek yüke maruz kalan bölgeler karbon fiberle güçlendiriliyor ve bu sayede ağırlık artırılmadan yat güçlendirilmiş oluyor.

Güverte çizgileri daha önceki Xc modellerindeki derin V-şekilli baş kesitleri, cömert kavisleri ve kıçtaki yüksek çıkıntıyı muhafaza edecek şekilde tasarlanarak serinin iyi bilinen konforlu denizciliğini sürdürmesi sağlanmış. Xc 47’de ayrıca daha geniş bir kıç kesiti bulunuyor ve buradaki hoş, yumuşak su yolu çıkıntısı sağladığı ekstra form ve stabiliteyle performansı arttırırken kıç kamaralarda hacmin artmasına yardımcı oluyor.

 

Karbonlar güçlendirilmiş tasarım
Karbonlar güçlendirilmiş tasarım

Geniş Yaşam Alanları

Üç kamaralı, geniş yaşam ve konforlu kullanım alanlarına sahip Xc 47, opsiyonel olarak sancak kıç kamarada çamaşır makinesi gibi ekipmanlar için farklı yerleşim planı sunuyor. X-Yachts CEO’su Kræn Brinck Nielsen yeni model için ”Muhtemelen şu ana kadar ürettiğimiz en iyi gezi teknesi” tanımlamasında bulunurken, X-Yachts Dizayn ve Mühendislik Direktörü Thomas Mielec Xc 47’nin okyanuslarda güvenli ve rahat seyir yapmak için inşa edilmiş zarif ve yüksek performanslı bir gezi teknesi olduğunu belirtiyor.

X-Yachts Dizayn ve Mühendislik Direktörü Thomas Mielec Xc 47’nin okyanuslarda güvenli ve rahat seyir yapmak için inşa edilmiş zarif ve yüksek performanslı bir gezi teknesi olduğunu belirtiyor.
X-Yachts Dizayn ve Mühendislik Direktörü Thomas Mielec Xc 47’nin okyanuslarda güvenli ve rahat seyir yapmak için inşa edilmiş zarif ve yüksek performanslı bir gezi teknesi olduğunu belirtiyor.

 

Tam boyda, eğim verilebilen maket “Bu kez dizayn süreci farklı oldu” diyen Thomas Mielec şöyle devam ediyor: “Maket dediğimiz, 20 derece yatırılabilen tam ölçekte bir model inşa ettik. Bildiğimiz kadarıyla bunu yapan tek tekne üreticisi biziz. Bu yöntem, değişik senaryoları gerçek hayat şartlarında deneme fırsatı vererek bize eşi bulunmaz bir test platformu sağladı. Fiziksel bir ortamda hareket edebilme imkânı, herkes doğru çözümün ne olması gerektiğini hemen hissedip anladığı için sayısız uzun tartışmadan kaçınmamızı sağladı. Yalnızca tekne limanda bağlıyken değil, yelken seyri esnasında tekne yatıkken var olan şartları da görebiliyoruz.”

2024 yılının başında suya indirilmesi planlanan yeni Xc 47’nin tanıtım fiyatı, Danimarka’da fabrika teslimi olacak şekilde 750 bin Euro (AB KDV’si hariç). X-Yachts’ın bu yeni açıkdeniz gezi teknesi, fiyatına dahil bulunan epoksi infüzyonlu gövde, çelik gövde kafesi ve rod arma gibi çok bilinen X-Yachts kalite özelliklerinin yanında, baş manevra pervanesi, büyük bir kombi şarj cihazı/inverter, karbon bowsprit (baston/cıvadra), petek yapılı farş tahtaları ve diğer teknik özellikleriyle birlikte pazara yeni bir standart getirmesi hedefleniyor.

İletişim: x-yachts.com.tr