East Marine markasını dünyaya duyurmak amacımız

East Marine markasını dünyaya duyurmak amacımız

2015 yılında alınan bir kararla yoluna kendi adıyla devam eden East Marine Denizcilik; başarılı yönetimi ve yeni distribütörlükleriyle alınan bu kararın ne kadar doğru olduğunu kanıtlıyor.

2015 yılında alınan bir kararla yoluna kendi adıyla devam eden East Marine Denizcilik; başarılı yönetimi ve yeni distribütörlükleriyle alınan bu kararın ne kadar doğru olduğunu kanıtlıyor.

Röportaj: Kadir Pirasoğlu

İstanbul, Bodrum, Marmaris ve Göcek’te toplam beş fiziki ve bir sanal mağazasıyla denizcilik sektörüne hizmet veren East Marine Denizcilik, 2015 yılında alınan bir kararla West Marine’den ayrılarak yoluna kendi markasıyla devam etmişti. Geçtiğimiz üç yılda müşteri hizmet kalitesine yatırım yapan ve ürün çeşitliliğini artıran markanın Genel Müdürü Uğur Albulak ile firmanın gelecek vizyonunu konuştuk.

Kısa süre önce Cantieri Capelli gibi dünyaca ünlü bir bot markasının temsilciliğini üstlendiniz. 2018’de yeni sürprizleriniz olacak mı?
Avrupa’nın önde gelen bot üreticisi Capelli, yıllık 1000 teknelik üretim kapasitesi ve kişiye özel (custom) bot üretimiyle oldukça iddialı bir firma. Kullandığı renk ve aksesuarlarla İtalyan zevkini ürünlerine iyi yansıtıyor. Biz de Türkiye’de önemli miktarda servis botu satıyoruz. Firmamızın yüksek müşteri memnuniyeti ve kalite öngörüsüyle bu kez de Capelli ile bir başka segmentte faaliyet göstereceğiz. 2017 yılında Capelli’nin yanı sıra distribütörlüğünü aldığımız Rainman Su Yapıcılar, Steiner Marin Dürbünler ve Polyform Usturmaçalar başta olmak üzere birçok marka ve ürünle gücümüze güç kattık, 2018 yılında da çalışmalarımız bu doğrultuda olacak.

2017 yılını nasıl değerlendiriyorsunuz? Hedeflerinizi gerçekleştirdiniz mi?
2016’da yaşanan tüm olumsuzluklar gerek yabancı müşterilerimiz gerekse de charter firmaları açısından sektörde bir daralmaya neden olmuştu. 2017 bizim için iyi bir yıl oldu. Diliyoruz ki sosyal ve politik gelişmeler bundan böyle daha olumlu ve yapıcı olur, buna bağlı olarak denizcilik sektörü ülkemizde gelişerek büyümeye devam eder.

Beş fiziki ve bir sanal mağazanızla hizmet veriyorsunuz. Mağazalar arası koordinasyonu nasıl sağlıyorsunuz?
Merkezi satın almamız ve koordinasyonumuzla gerek ithal edilen gerekse de iç pazardan temin edilen ürünlerin şubelere dağıtımını sağlıklı bir şekilde yapıyoruz. Merkezi sistemimiz şubelerimizle her an iletişim halinde. Şubelerimiz ve web sitemiz sayesinde müşterilerimiz siparişlerini nereden verirlerse versinler teslimatlarını rahatlıkla gerçekleştirebiliyoruz. Ayrıca web sitemiz tüm mağazalarımızın ve ana depomuzun stoklarını anlık olarak görerek kullanıcılara güncel stok bilgisi sunuyor.

Yeni mağaza açma planınız var mı?
Her marina bizim için potansiyel yeni bir mağazadır. Dolayısıyla marinaların doluluk potansiyellerine göre mağaza açma planımız her an aklımızın önünde yer alıyor.

Mağazalarınız arasında ürün ve hareketlilik bakımından en hareketli bölge hangisi?
Her bölge sezon itibariyle hareketlenmektedir. Yaz ayları özellikle güney mağazalarımızda ciddi bir hareketlilik oluyor, bunun yanı sıra kış dönemi fuar hazırlıkları kuzey mağazalarımızı da hareketlendiriyor.

Mağazalarınızla birlikte internet satışınız da önemli bir hacme sahip. Burada işler nasıl gidiyor?
E-ticaret sitemiz eastmarine.com.tr ile sektörde öncü konumdayız. Özellikle kullanıcı deneyimini ön planda tutarak tüm ürünlerimizi müşterilerimize ve deniz severlere hızlı, sağlam ve güvenli bir biçimde ulaştırmaya çalışıyoruz. Yakın zamanda sitemizin globalleşmesi ve tüm deniz severlere hitap edebilmesi için İngilizce versiyonunu yayına aldık. 2018 yılı içerisinde de Avrupa’ya satış imkânlarımız ve birçok yeniliğimiz olacak.

CNR Avrasya Boat Show’a nasıl hazırlandınız? Fuara özel fırsatlarınız, kampanyalarınız
olacak mı?

Fuara bu yıl iki ayrı stantla katılıyoruz. Bunlardan birinde Capelli Custom RIB Line botlar sergilenirken, diğerindeyse her yıl olduğu gibi distribütörlüğünü yaptığımız yüksek teknoloji ürünleri yer alacak. Fuarda her zamanki gibi çeşitli fırsatlarımız olacak.

East Marine’in 2018 ve gelecek için hedefleri arasında neler var?
East Marine’in gelecek hedefleri arasında en temel nokta mal ve hizmet güvenilirliğidir. Kendi markamızla ürettirdiğimiz ürün gamımızı daha da genişletmek ve East Marine markasını yalnızca iç pazarda değil tüm dünyada bilinen bir marka haline getirmek istiyoruz. Bununla birlikte daha yaygın satış noktaları ve bayi kanalıyla denizci ve deniz severlere kalite ile güvenirliği sunmak ve bir denizcilik referans noktası olarak yolumuza devam etmek istiyoruz.MBY

Düzeltme: Şubat ayı basılı dergimizde East Marine Genel Müdürü Uğur Albulak‘ın soyadı Akabak olarak yazılmıştır. Doğrusu Albulak olacaktır.