Fransa’dan ithal tarifler

Fransa’dan ithal tarifler

Yazarımız Banu Tekin, Le Plan de la Tour köyündeki seyahatinden damak çatlatan tariflerle döndü. Teknenizde kolayca yapabileceğiniz Tapenade ve Sarmısaklık Ekmek’ten oluşan iki tarif eylül sayımızda.

İnsanın boğazına düşkün arkadaşlarının olması büyük nimet. Mesela ben kendim yapmayı da yemeyi de severim ama arkadaşlarım da yapmayı, yedirmeyi sevince bir harika oluyor. Bir de bu arkadaşlar en az kendileri kadar damağına düşkün insanlarla evlendi mi daha da tatlı..

Bu ayki iki tarif işte bu güzel arkadaşlarımdan. Yelda ve Cihan Fransa’nın güneyindeki Provence bölgesinde tatile davet ettiler beni. Şemsiye çamları ve mantar meşe ağaçları arasında günlerce o köy senin bu köy benim gezdirdiler. Köyler bitince St. Tropez sahillerinde denize vurduk kendimizi, sonra da ne kadar pazar varsa gezdik, gördük. Tamamı kusursuz bir rehberlik hizmetiyle oldu. Bunun için Cihan’a ayrıca teşekkür ederim. Bir şehri gezerken kültürü hakkında bu kadar bilgi alabilmek herkese nasip olmaz. Biz Le Plan de la Tour köyünde kaldık. Köy dediğime bakmayın, bizimkilerden çok farklı. Kahvehane yerine barı var, Michelin yıldızlı olabilecek lokantası var, yemyeşil parkları var, hayatı yavaş ve keyifle yaşayan sakinleri var.

Akşamları ise aperatifle başlayan damak çatlatan lezzetler hazırladılar. Bunlardan yapımı en pratik olanları teknede uygulamak üzere aklıma yazdım. Sizlerle de paylaşayım. Şimdiden afiyet olsun.

Tariflerin detayları Eylül 2016 sayımızda..

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.