Demirinizi donatın

Demirinizi donatın
Tekne demir donatımı
Tekne demir donatımı

Tekne demir donatımı gibi nasıl yapıldığını öğrenmek isteyip, sormaya çekindiğiniz işler için MBY desteği.

Demirleme bir dizi adımla yapılır; demir hazırlanır, demirleme yeri belirlenir, ne kadar zincir-halat gerektiği belirlenir, demir atılır ve kerterizler kontrol edildikten sonra dinlenmeye geçilir.
İlginçtir ki pek çok tekne sahibi ilk adımı atlar ve tersane ya da önceki tekne sahibinin onlara sunduğu demirle yetinir. Kendi demirinizi kendiniz seçmek isteyebilirsiniz.

Yeni bir demir alıyorsanız, satıcıya sizi bir boy yukarı çıkarmasını söyleyin. Mevcut donanımdan memnun olsanız da, zinciri kendiniz markalamanız daha iyi olacaktır. Böylece kalomanızı daha iyi izlersiniz.
Zincirin uzunluğu teknenin boyuna ve demirleyeceğiniz yerin derinliğine bağlıdır. Normal koşullar için kaloma/derinlik oranının 4’e 1 olmasını öneririz, ancak bunun iki katını teknede taşımakta yarar vardır.

Böylece genel olarak 10m derinlikte demirliyorsanız 80m zincir ve/veya halatınız olmalıdır. Zincir uzunluğu tekne boyunun en az dört katı olmalı ve geri kalan donanım zincire bağlı veya dikişli olmalıdır. En az 10m zincir ve 30m halatla donatılmış ikinci bir demir bulundurmak kalabalık demir yerlerinde teknenin salma alanını daraltmak ve acil durumlarda kullanım için yararlı olabilir.

1. Demirleme donanımınızı hazırlayın. İlk olarak tüm donanımı zincirlikten çıkarın. Donanımın tekne ucunun hırça mapaya sağlamca bağlandığından emin olun, ancak burada acil durumlarda kesebileceğiniz bir halat kullanın.

2. Zinciri 5-10m aralıklarla işaretleyin. Bu sayede attığınız zincirin uzunluğunu kolayca izleyebilirsiniz. Artan sayıda kablo bağı kolay ve ucuz bir çözüm sunabilir. Boyama da uygun maliyetli, ancak kirli bir alternatif olabilir. Bu amaçla üretilmiş bakla içine geçen renkli plastik parçalar da kullanılabilir.

Zinciri 5-10m aralıklarla İşaretleyin.
Zinciri 5-10m aralıklarla işaretleyin.

Yazının devamı Eylül 2016 sayımızda..

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.