Tekne alırken bilmeniz gerekenler

Tekne alırken önce ihtiyaçlarınızı ve bütçenizi belirlemelisiniz ancak bunları belirlemek o kadar da kolay değil. İşe nereden başlamalı, vergiler ne kadar, süreç nasıl işliyor? Trio Deniz Satış ve Pazarlama Direktörü Deniz Özçakır ile birlikte bu soruları cevaplıyoruz.

Tekne kavramı ürün olarak çok geniş bir yelpazededir. Beş metrelik kıçtan takma makineli, orta segment bir araba fiyatında olan bir ürün de teknedir. 24 metre megayat sınıfında, fiyatı milyonlarla ifade edilen özel olarak üretilmiş bir ürün de teknedir. Hem fiyat, hem kullanım olarak çok geniş kavramdır. Tekne almadan önce kendimize birçok soru sorarız. Yelkenli tekne mi motoryat mı? Motorlu bir tekneyse kıçtan takmalı küçük bir tekne mi, yoksa daha büyük yat sınıfında içten takmalı bir motoryat mı? Yelkenliyse; performansa yönelik bir yelkenli mi, yoksa daha gezi amaçlı bir tekne mi? Motoryat denilince, trawler tarzı daha uzun mesafeler gidebileceğiniz deplasman bir tekne mi yoksa kayıcı (planing hull ) özellikte hızlı giden bir spor tekne mi? Flybridge’i olsun mu, olmasın mı?Sektörde ihtiyaçlara göre öyle çok ürün, segment, marka ve satış organizasyonu var ki bunlar arasında kaybolup gitmeniz çok kolaydır. Ama kriterlerinizi iyi belirlerseniz size, ailenize ve tekneyi beraber kullanacağınız kişilere uygun tekneyi seçmek çok kolay olacaktır.

TEKNE ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KRİTERLER

tekne-alirken-triodeniz-deniz-ozcakirTekneyi nasıl ve nerde kullanacağınız önemlidir. Deniz kenarında oturuyor, denize direk ulaşabiliyor ve yalnızca römork üzerindeki bir tekneyi evinizden denize getirerek kullanabiliyorsanız alacağınız teknenin türü başka, bir marina kullanmanız ve teknenizi marinada tutmanız gerekiyorsa başka türde teknelere bakmalısınız.

Tekneyi alırken en önemli kriterlerden bir tanesi tekneyi nasıl ve kiminle kullanacağınızdır? Tekneyi yalnızca arkadaşlarınızla hafta sonu balık tutmak için mi kullanacaksınız, yoksa aileniz ve sevdiklerinizle teknede uzun zamanlar mı geçirmek istiyor musunuz? Teknede kaç kişi kalacak? Yelkenli mi yoksa motoryat mı? Bu soruları kendinize sorarak, vereceğiniz cevaplara göre tekne türünü ve büyüklüğünü belirlemeniz gereklidir.
Teknenin bütçesi de teknenizi belirlerken önemli bir kriter olacaktır. Fakat burada teknenin yıllık operasyonel bütçesini, ne kadar harcamak istediğinizi, bir tekne için fiyat aralığınızın ne olacağını iyi hesaplamanız gerekir. Tüm bu kriterleri biraraya getirerek doğru tekneyi bulmak, ürün çeşitlerine ulaşmak ve markalara yönlenmek mümkündür.

Tekne alırken haber yazımızın devamını Şubat 2018 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.