Teknenizin kalbini koruyun

Teknenizin kalbini koruyun

Sezon bakımı - Makine Bakımı

Makinenin, manevra pervanelerinin, ırgat ve vinç bakımının doğru bir şekilde yapılması size sezonda güvenli ve sorunsuz seyir sağlayacaktır.

Yazı: Eray Emin Aydemir
İnsan nasıl hayati şartlarını sağlamak için sorunsuz bir kalbe ihtiyaç duyuyorsa denizde, karada ya da havada olsun tüm motorlu taşıtlar sorunsuz bir motora ihtiyaç duyar. Bu bağlamda teknenizdeki motorun bakımı ihmal edilmemesi gereken konuların başında gelir. Seyre çıkmadan önce yapacağınız günlük kontroller güvenli bir yolculuk için size önemli bilgiler sunar. Her denizcinin mutlaka yapması gereken günlük kontroller şunlardır;

Hava filtreleri: Filtreler temiz mi yoksa siyah ve yağlı mı? Tüm fanlar iyi çalışıyor mu? Makineler yanma ve soğutma için yüksek miktarda havaya gerek duyar. Kullanım süresi dolan malzemenin değiştirilmesi sizi daha büyük zararlardan kurtarabilir.

Makine yağı: Yağ seviyesinin kontrolünün ardından parmak uçlarınıza alacağınız birkaç damla yağı parmaklarınızı birbirine sürterek kontrol edin. Yağda tanecikler olup olmadığına bakın. Motorin kokusu ve hafif yanık kokusu almanız bir sorunun işaretidir. Yağların hem makineyi yağlama hem de soğutma gibi iki önemli görevi var. Eğer bu tip durumlarla karşılaşıyorsanız yağ değişimi en uygun tercih olacaktır.

Soğutma suyu: Doğru oranda antifriz sadece donmayı değil korozyonu da önleyecektir. Soğutma suyunun seviyesi ve antifriz karışım oranı doğru olmalı. Karışımın renk ve berraklığına bakarak kirlenme olmadığından emin olun. Bu arada makineler sıcakken seviye kontrolü için hiçbir kapağın açılmaması gerektiğini unutmayın.

Deniz suyu filtreleri: Deniz suyu filtrelerinin şeffaf kapakları varsa sadece gözle kontrol yeterli olabilir. Aksi halde vanaları kapatıp kapakları açarak filtreleri kontrol etmeniz ve gerekiyorsa temizlemeniz gerekir.

Kayışlar: Kayışın en boş olduğu yerden iterek veya çekerek gerginliğini kontrol edin. Kayış 12-13 mm’den fazla hareket ediyorsa değişim zamanı gelmiştir.

Yakıt kontrolü ve yakıt filtreleri: Seyre çıkmadan önce planladığınız rota için gerekli yakıtınızın olup olmadığını kontrol etmek denizin ortasında yaşanacak tatsız bir sürprizin önüne geçer. Kirlenmiş yakıt filtreleri ise birçok arızanın nedeni olabilir. Eğer sisteminiz uygunsa bu filtrelerde suyu tahliye etmenizi ve numune almanızı sağlayan vanalar mevcuttur. Aldığınız yakıt numunesi temiz ve berrak ise bu filtrelerinizde sorun olmadığını gösterir.

Yazının devamı Mart 2017 sayımızda..

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.