Galeon 325 GTO

Galeon 325 GTO

Küçük boyuna rağmen etkileyici genişlikteki yaşam alanları, açılır bordası ve performansıyla dikkat çeken Galeon 325 GTO ile Pendik açıklarında deneme seyrine çıkıyoruz.

YAZI: Kadir Pirasoğlu

Polonyalı tersane Galeon, inovasyonun ön planda tutulduğu kullanışlı modelleriyle dünyada tanınıyor. Galeon’un spor tekne pazarına girmesiyle birlikte ilgi duyulan modeller peşi sıra geldi. Kıçtan takma motorlu yepyeni bir cruiser serisinin sıçrama tahtası olan 325 GTO’nun ürün geliştirilmesi ve yapımı üç yıl sürdü.

Galeon 325 GTO, Türkiye’de ilk defa, ekim ayındaki Bosphorus Boat Show’da beğeniye sunuldu. Fuarda yakından incelediğimiz Galeon’un 10 metrelik modelinin maharetlerini bir de denizde görmek için Pendik açıklarında bir deneme seyrine çıktık.

Galeon 325 GTO - Havuzluk

Galeon’dan görmeye alıştığımız gibi teknenin her yerinde inovasyon var. Güverte yaşam alanı, ortadaki üzeri kapalı oturma bölümü, iskele taraftan indirilen havuzluk terası ve baş tarafta yer alan, köşeli hatları sayesinde genişliğiyle altı kişinin oturmasına imkân sunan alçak yerleştirilmiş oturma bölümüyle bu tarz daha büyük tekneleri gölgede bırakıyor.

AKILLICA TASARLANMIŞ YAŞAM ALANLARI

Karbon fiber gövdeye sahip Galeon 325 GTO’ya kıç platformundan giriş yaptığımızda bizi çift 400hp gücünde iki adet dıştan takma Mercury motor karşılıyor. İstenirse 300hp ile 450hp arasında farklı makine seçenekleri de sunulabiliyor. Test teknemiz mevcut makineleriyle seyirde 30 knot, tam yolda 39 knot azami sürate ulaşabiliyor.

Motorların etrafındaki geniş platform alanı rahatça dolaşmanıza ve hareket etmenize imkân tanıyor. Yüzme platformu ve ayak bastığınız her yer kaymaz malzemeyle kaplanmış.

Kıç tarafta hareketli sırtlıklara sahip çift kişilik bir koltuk bulunuyor. Tekne seyir halindeyken havuzluğa bakacak şekilde konumlandırılan sırtlıkların, demirde ise güneşlenme ve dinlenme amacıyla kıç tarafa bakacak şekilde yönü değiştirilebiliyor.

Galeon 325 GTO test yazısının devamnını Aralık sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.