Jeanneau Merry Fisher 1295 – Test (İnceleme)

Jeanneau Merry Fisher 1295 – Test (İnceleme)

Esnek ve mantıklı fiyat etiketli bir flybridge’li gezi teknesi arıyorsanız Jeanneau’nun amiral gemisi Merry Fisher en iyi yanıt olabilir.

Jeanneau’nun yeni Merry Fisher 1295’i en başından beri şüphesiz modern bir tekne gibi görünüyor. İsmin 10 yıllardır piyasada olduğu ve bir balıkçı ile aile gezi teknesi arasında ortak amaçla kullanan bir model fikrinin çok da yenilikçi olmadığı doğru.

Bu kıçaynasında 300hp V6 dıştan takma üçlüsüyle 12,56m boyunda flybridge’li bir motoryat. Açılır parapetler, kayar mobilya, bir yan kapı, merkezden kaçık bir dümen evi ve açık hava barıyla geliyor. Birçok açık hava eğlence bölgesi, altı kişilik yaşam yerleri ve büyük bir kapalı salonla yeni nesil çok şık günlük tekne/ gezi teknesi hibritlerinin kazandığı beğeninin bir kısmını çekmekte de iyi bir iş başarıyor.

İki katmanlı salonda ışık ve görüş kompakt bir flybridge’li gezi teknesi için çok iyi.
İki katmanlı salonda ışık ve görüş kompakt bir flybridge’li gezi teknesi için çok iyi.

HAKKINI VERİYOR

Öncelikle Jeanneau Merry Fisher 1295’de çok kullanışlı günlük kullanım alanları bulunuyor. Örneğin havuzluktaki kıç oturma grubunun sırtlığı ileri geri kaydırılarak makineler suya indirildiğinde bu alanın tüm avantajını kullanma olanağı yaratıyor. Açılır sancak teras yine güverte alanını genişletiyor. Kıçaynadaki duş ve batarya, bu ve yüzme platformuyla havuzluğu birleştiren sancak geçiş arasında mükemmel bir konumda. Flybridge merdivenleri de çok iyi kotarılmış.

Merdiven havuzlukta çok yer işgal etmemesi için dik bir açıda yükseliyor ve katlanarak dümen evinin kıç perdesine çekilebiliyor. Daha da iyisi, havuzluğun iskele tarafını yüzme platformuna kapatan L formlu bankı telafi etmek için rıhtıma kolay geçiş için bir iskele yan kapı sunuluyor.

Alanların verimli kullanımı baş tarafta da benzer şekilde sürüyor. Ada tipi güneşlenme minderinde yüksek başlıklar ve katlanır kolluklar yanında ilave güvenlik için her iki yanda yükseltilmiş kalıp işi parçalar var. Bunlara baş tarafta demirin iki yanındaki kıça bakan bir çift oturma yeri eklenince, çıkarılabilir baş güverte masasının etrafında beş kişinin konforla oturması mümkün oluyor. Ayrıca güneşlenme minderinin gerisinde heçlere yetecek yer var, böylece alt güverte güneşlenme minderleri kullanılırken bile yeterince ışık alabiliyor.

Oldukça öncelikli flybridge’e gelince, burası da görece mütevazi alanlarla çok iyi bir iş kotarıyor. Öndeki güneşlenme alanının gerisindeki sancak kaptan koltuğu hareket ettirilebiliyor, böylece iskele taraftaki yemek masasına dönük oturabiliyorsunuz. Kıç tarafta ayrıca bir bar ve dış etkilere karşı ortalama ters açılı rüzgâr önleyiciden çok daha iyi bir iş çıkaran bir panel için de yeterli alan mevcut. Dar iskele yan güverteye rağmen bu dış mekânlar arasında hareketler genellikle çok iyi ve ileri yaştaki misafirler bu dik basamaklarda sıkıntı yaşayabilecek olsalar da, bu teknedeki günlük tekne seçenekleri bu tavizlere değecek kadar güçlü.

Jeanneau Merry Fisher 1295 test yazısının devamnını Aralık sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.