Akdeniz’e Veda

Akdeniz’e Veda

İtalya’nın zümrüdü güzel Sardunya Adası’ndan Akdeniz’in bir başka heyecan verici ülkesi İspanya’ya geçiyoruz. Bu yazıyı Karayiplerden yazan biri olarak ısrarla söylüyorum: Akdeniz sindire sindire geçilmeli…

Yazı ve fotoğraflar: Özlem Ulubay Şahin (Instagram: @baskaturluyasamak- Youtube: youtube.com/baskaturluyasamak Facebook: @baskaturluyasamak)

Akdeniz’e hızlıca veda edeceğiz bu yazımızda. Yoksa bu zengin coğrafyadan ayrılmak kolay olmayacak, bu yazıyı Karayiplerden yazan biri olarak ısrarla belirtiyorum, bu konuda daha da eminim artık, hızlıca geçilmemeli Akdeniz. Evet, dönüş için motivasyon nedeni olarak saklanabilir kalbinizin en güzel köşesinde ama “carpe diem” (günü yakala) felsefesiyle fırsat bu fırsat, gezmek, görmek, yaşamak lazım Akdeniz havzasını doya doya…

İtalya’nın zümrüdü güzel Sardunya Adası’ndan Akdeniz’in bir başka heyecan verici ülkesi İspanya’ya geçeceğiz. Yunanistan’ın son durağından bu yana birlikte yol aldığımız Avare tayfasıyla seyir yapacağız. Hedef İspanya’nın meşhur adaları Balearlar. Aslında isteğimiz Korsika’ydı ama “iyi ki gitmemişiz’’ diye düşünüyoruz. Bölgede fırtına beklentisi vardı, Cape indeksi çok yüksek, öyle ki değer 5 binleri buluyordu. Şöyle düşünün 2-3 bin aralığı bile kararsız havayı ve şiddetli hava olaylarını işaret eder. Normalde Türkiye kıyı seyirlerinde hiç bakmadığımız değerleri de kontrol eder olduk artık. Ve aslında ne kadar da önemli olduğunu fark ettik. Ağustos ayının ortasındayız artık, sonbaharda en kötü ekim sonunda Akdeniz’in ucunda, şişenin ağzında (Cebelitarık için kullanılan bir tanımlama) olmak da istiyoruz.

14 Ağustos sabahı günün ilk ışıklarıyla yola çıkmayı planlamıştık ama uyku ağır bastı ve 15 dakika, 15 dakika diyerek saati altı yaptık. Hedefimiz yaklaşık 200 mil batıdaki Minorka Adası. Bu arada yola çıkmadan Minorka’da, Mahon’da yeni gsm kartımızı (o dönem için en uygun olduğunu düşündüğümüz GSM operatörü Orange idi) nereden alacağımızı da işaretledik telefonumuzdaki haritalardan.

Artık dümen suyumuzda sadece İtalya’yı değil, dünya denizlerine yelken açma macerasına başlamanın o sersem eden ve algıları flulaştıran halini de bırakıyoruz. Yelkenler fora! Akdeniz’in ortasındaki İspanya’ya ait adalar grubu Balear Adaları daha önce yelken yapmadığımız bir coğrafya ve bundan sonrası için de bilmediğimiz sulara açılan kapı. Balear Adaları, buralara kadar gelen maceraperestlere pırıl pırıl Akdeniz mavisini vaat ediyor.

Başka Türlü Yaşamak‘ın “Akdeniz’e Veda” adlı gezi yazısının devamnını Aralık sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.