Gemiye korsan saldırısı

Gemiye korsan saldırısı

Liberya bandıralı Mozart adlı gemi, Nijerya açıklarında korsanlar tarafından saldırıya uğradı. Mürettebatı Türklerden oluşan geminin korsan saldırısı sırasında bir mürettebatı öldürüldü, 15’i ise kaçırıldı.

Mozart adlı konteyner gemisi, Nijerya’nın Lagos kentinden Capetown’a giderken 180 mil açıkta korsan saldırısına uğradı.

Gemiye çıktıklarında ikinci mühendis Azerbaycanlı Farman Ismayılov’u öldüren korsanlar, üçüncü güverte zabiti Furkan Yaren ile yağcı Bahadır Yeşilalan’ı gemide bırakıp, 15 mürettebatı beraberlerinde götürdü. Başmühendis Süha Tatlıgül ise korsanlardan saklanarak kurtuldu.

Saldırıdan kurtulanlar “Altı-yedi saat kapıları kırmaya çalıştılar. İçeri girer girmez ateş açtılar.” dediler. Korsanların gemiyi söyledikleri rotada götürmesi için geride bıraktıkları üçüncü güverte zabiti Furkan Yaren ise korsan saldırısı sırasında yaşananları şöyle anlattı:

“Kör bir şekilde seyir yapıyorum. Ben de bacağımdan yaralandım. Hiçbir şey çalışmıyor, bir tek radar çalışıyor. Kör topal gidiyorum. Rota verdiler verdikleri rotada götürüyorum gemiyi.

Baş mühendisle ben kaldık, bir de yağcı kaldı onun da karnında şarapnel var. İkinci mühendis öldü, 15 kişiyi aldılar ben de götürüyorum gemiyi. Şirketle sürekli haberleşme halindeyiz. Geminin izleme sistemi var, oradan takip ediyorlar.”

Korsanlar temas kurmadı

Bu yaşananlardan sonra mürettebatı kurtarma çalışmaları için hem işletmeci şirket hem de T.C. Dışişleri Bakanlığı çalışmalarına başladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, korsan saldırısı hakkında açıklamalarda bulundu. Korsanların henüz aileler, şirket ya da yetkililerle temas kurmadığını ve kaçırılan mürettebatın kurtarılması için her türlü diplomatik hazırlığın yapıldığını belirtti.

Korsan saldırısı
Harita: BBC

Geminin Pazar akşamı itibarıyla Gabon açıklarında olduğunu söyleyen Çavuşoğlu,”Personel şu an gemide kalıyor, şirket de böyle istedi. Bölge ülkelerin hepsiyle temasa geçtik. Gabon’da da yetkililer süreci yakından takip ediyorlar. Diğer ülkelerin de ilgili kurumları ile temastayız. Geminin sahibi olan şirket tüm hazırlıklarını yaptı.” dedi.

“Korsanlar ne aileler ne bizler ne de şirketle temasta bulunmadılar. Süreci takip ediyoruz. O bölgede daha önce de saldırılar olduğu için genellikle gemiler ilave tedbirler alıyorlar. Bunu özellikle yurt dışında faaliyet gösteren şirketlerden de öğrendik. Bu inşallah diğer şirketler için de ders olur, bu bölgede gemi şirketleri ilave tedbirler alırlar.

Pazar akşamı Gabon yetkilileriyle, güvenlik güçleriyle büyükelçimiz, bir ekip gemiye çıktılar. Gemi temiz. Korsan ya da başkasının sızmadığını anladılar. Güvenlikle ilgili bir sıkıntı yok. Bir vatandaşımız karnından şarapnel parçası sebebiyle yaralanmıştı. Onunla ilgili bir tıbbi müdahale yaptılar ama durumu çok iyi. Büyükelçimiz de başındaydı.”

Çavuşoğlu ayrıca gemiye düzenlenen saldırıda öldürülen Azerbaycanlı gemicinin cenazesinin ise Türkiye üzerinden nakledileceğini açıkladı.

Kaynak: Hürriyet, BBC