Girit’ten göçün öyküsü

Girit’ten göçün öyküsü

Bodrum Deniz Müzesi Yayınları’nın üçüncü kitabı, Hüseyin Yeter Şakar’ın yazdığı otobiyografik bir göç hikayesi olan “Meltemin Anatoli’ye Savurdukları” okurlarla buluştu.

Bir zamanlar Girit’ten göç etmek zorunda kalmış, Klavura İbrahim Reis’in torunu Hüseyin Yeter Şakar’ın yazdığı “Meltemin Anatoli’ye Savurdukları – Dedem Klavura İbrahim’in Girit’ten Göçü-” adlı kitap, okurlarla buluşuyor.

“Bodrum’un hafızası” olarak nitelendirilen Hüseyin Şakar, bu kitabıyla Osmanlı döneminde Girit adasına yerleşmiş birçok Müslüman ailenin mübadele döneminde yaşadıkları zorlukların, sevinçlerin ve hüzünlerin bir portresini gözler önüne seriyor. Kitabı yayına hazırlayan Timuçin Binder “Geçmişte kaybolmaya direniş, bir kültürün değişimi, bir göç hikâyesi” sözleriyle tanımlıyor bu eseri.

Hüseyin Şakar ve Selen Cambazoğlu imza gününde.

Kitabın tanıtımı ve imza günü, 18 Aralık 2021’de gerçekleştirildi. Kitabın yayın yönetmeni Selen Cambazoğlu, “Tekne yapımcılığı, süngercilik, yemek kültürü, sosyal yaşantı ve birçok başka alanda Bodrum’un kültürel kimliğinin pekişmesinde rol oynamış zorunlu göç gerçeğini, kültürlerin değişimi ve kaynaşması olayını, Şakar’ın hafızası ve güçlü anlatımıyla otobiyografik bir hikaye olarak yayın dünyasına kazandırmaktan mutluluk duyuyoruz. Kitabın tanıtımını ‘Uluslararası Göçmenler Günü’ olarak tanınan 18 Aralık gününde yaparak da ayrıca bir farkındalık oluşturmak istedik.” dedi.

Ata toprağına ilk ziyaret

Şakar, 2019 yılının Eylül ayında ilk defa kökleri olan Spinalonga’yı ziyaret etme fırsatı bulmuş. Ata toprağı hakkında edindiği bilgilerle babasından, aile büyüklerinden dinlediği hikâyeleri birleştirip Spinalonga’dan Bodrum’a uzanan bu sürükleyici göç hikâyesini yazmaya karar vermiş. Tanıtım yazısında, Hüseyin Şakar’ın, sadece ailesinin hikâyesini anlatmadığı, bir kültürün değişimini de aktardığı vurgulanıyor.

Girit’te büyümüş Klavura İbrahim Reis’in yirminci yüzyılın hemen başında huzursuzlukların başlamasıyla ailesini de yanına alarak bir yelkenliyle Girit’ten Kos’a, ardından Bodrum’a olan göçleri kitabın ilk bölümünü oluşturuyor. İkinci bölümde ise ailenin Bodrum’da kurdukları yeni hayatlar okuyucuya aktarılıyor.

Hüseyin Şakar, kitabını ata toğrağı Spinalonga’yı ilk ziyaretinin ardından yazma kararı almış. 

Hüseyin Şakar kitabı hakkındaki düşüncelerini şöyle dile getiriyor: “Giritli atam, dedem Klavura İbrahim Reis’in hayatını ve babam Derviş’in on yaşında ailesiyle birlikte yaşadığı ata topraklarından kaçmalarına sebep olan acı olayların hikâyesini, babamın bizzat kendi ağzından canlı tarih olarak işittiğim şekliyle evlatlarıma ve gelecek olan nesillerime bir şekilde aktarmak arzusunu yıllarca içimde saklı tutmuştum. Sonunda doğan bir fırsat neticesinde gittiğim ata toprağım Girit’i görüp tanıdıktan sonra hikâyemi kaleme alma arzusu bende önü alınamaz bir tutku halini almıştı. Her neslin bir atası vardır. O ata, o ailenin büyük dedesidir. Dedelerimizin hayat hikâyelerini, babamızdan duyduğumuz şekliyle evlatlarımıza ve gelecek nesillerimize canlı tarih olarak aktarmak her babanın görevidir. Şahsen ben bunu kendime şiar edinmişimdir. ‘Geçmişini merak edip öğrenmeyen nesiller, gelecek kuşaklarına, geçmiş nesilleriyle ilgili aktaracakları hiçbir bilgiye sahip olamazlar’ düsturuyla yola çıkıp ‘Meltemin Anatoli’ye Savurdukları, Dedem Klavura İbrahim’in Girit’ten Göçü’ ismiyle naçizane kaleme aldığım bu kitabımı çocuklarıma ve gelecek olan kuşaklarıma armağan ediyorum”.

Kitap, Bodrum Deniz Müzesi’nden ve müze yönetimi tarafından belirtilen online satış noktalarından satın alınabiliyor. bodrumdenizmuzesi.org

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.