İstanbul’da Red Bull Foiling Generation rüzgârı

İstanbul’da Red Bull Foiling Generation rüzgârı

Red Bull Foiling Generation İstanbul

Red Bull Foiling Generation Türkiye ayağında rakiplerini geride bırakan Yaşar Doğa Arıbaş-İbrahim Balanlı ikilisi Amerika’da yapılacak finallere katılma hakkı kazandı.

Olimpiyat madalyalı Roman Hagara ve Hans-Peter Steinacher tarafından hayata geçirilen; yelken dünyasındaki genç yetenekleri keşfetmeyi, Red Bull Youth Americas Cup ve America’s Cup gibi uluslararası yarışlara tüm dünyadan genç yelkenciler yetiştirmeyi amaçlayan Red Bull Foiling Generation, ikinci yılında Yeni Zelanda’da yapılan ilk yarışın ardından sezonun ikinci ayağında İstanbul’a uğradı. 13-15 Mayıs tarihlerinde İstanbul Yelken Kulübü’nün ev sahipliğinde düzenlenen yarışlara birbirinden yetenekli 32 genç yelkenci katıldı.

Red Bull Foiling Generation İstanbulRed Bull Foiling Generation’da Türkiye’nin en başarılı sporcuları olarak Amerika’daki dünya finaline katılacak isimlerin seçileceği yarışlarda mücadele üst düzeydeydi. İlk iki gün yapılan yarışlar sonunda Yaşar Doğa Arıbaşİbrahim Balanlı (İstanbul Yelken Kulübü), Haydar Baran YılmazÖzgür Daniel Foster (Gökova Yelken Kulübü), Engin ÖzgenÖmer Olgaç (İstanbul Yelken Kulübü) ve Anıl ÇetinEge Eros Güven (Galatasaray Yelken Şubesi) finale kalan ekiplerdi. 15 Mayıs Pazar günü gerçekleşen ve sporcuların dünya finaline katılabilmek tüm becerilerini sergilediği final yarışlarında mücadele son ana kadar sürdü. Yapılan yarışlar sonunda günü rakiplerini geride bırakan Yaşar Doğa Arıbaşİbrahim Balanlı ikilisi birinci tamamladı. Yarışın ikinciliğini Haydar Baran YılmazÖzgür Daniel Foster alırken, Engin ÖzgenÖmer Olgaç ile Anıl ÇetinEge Eros Güven üçüncü ve dördüncü ekipler oldu.

Yaşar Doğa Arıbaş-İbrahim Balanlı ikilisi birinci olarak Amerika’daki finale gitmeye hak kazandı.

Bu yıl bir ayağı Türkiye’de olmak üzere, Almanya, İsviçre, Hollanda, İspanya, Belçika ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılacak serinin ülke şampiyonları Ekim ayındaki dünya finalinde Amerika’nın Newport şehrinde Ekim ayında karşı karşıya gelecek.