Brompton katlanır bisikletler zamana meydan okuyor

Brompton katlanır bisikletler zamana meydan okuyor

Başladığı günkü çizgisini koruyan Brompton, katlanır bisiklet tutkunlarının fenomeni olmaya aday. Kalitesi ve tarzıyla ilk görüşte kendini belli eden marka zamana meydan okuyor.

Yazı ve fotoğraflar: Kadir Pirasoğlu

Rahat ve pratik bir hayat hepimizin ortak arzusu. Peki bunu katlanır bir bisikletle sağlayabilir miyiz? Bir nebze, evet… Dünyada katlanır ve taşınabilir bisiklet dendiğinde ilk akla gelen markalardan biri 41 yıllık deneyimiyle İngiliz Brompton. Ürettiği bisikletler adına fan kulüpler kurulan Brompton’ın, Kuzey Londra’daki fabrikasında yılda 45 bin adet bisiklet üretiliyor. Bisikletlerin yüzde 80’ini İngiltere dışına ihraç eden marka, 2008 yılında başlattığı globalleşme atağıyla yıllık cirosunu 2 milyon Pound’dan 2015’te 30 milyon Pound’a çıkardı. Bu da katlanır bisikletlere olan ilginin günden güne arttığının önemli bir göstergesi.

Brompton, kurulduğu yıldan bu yana tasarımcısı Andrew Ritchie önderliğinde yerel iş gücü ve el emeği kullanarak 16inç tekerleğe sahip katlanır bisikletler üretiyor. Kalite ve güvenliği ön planda tutan markanın CEO’su William Butler-Adams bir konuşmasında yaptıkları işle ilgili “Biz dürüstlük ve doğruluk satıyoruz. Katlanır bisikleti oluşturan 1200 parçanın kalitesini artırmak için durmaksızın çalışıyoruz çünkü bisikletlerimiz ve müşterilerimiz konusunda saplantılıyız” diyor.

Brompton katlama sanatı
Brompton katlama sanatı

EŞSİZ KOMPAKT TASARIM

Brompton’ın hikayesini diğer markalardan farklı kılan, bisiklet tasarımlarına bir yenilik getirmesi değil. Marka, bisikletlerin maksimum işlevsel çalışması üzerine uğraş veriyor. Bunu hem 16inç tekerleğe sahip bir bisikletle trafikte rahatça sürüş yaparken hem de işinizi bitirip, bisikleti topladığınızda anlıyorsunuz. Bu nedenledir ki 90’larda ürettiği birçok bisiklet günümüzde de kullanılıyor. Brompton’da kadro ana borusu çelikten, arka tekerin yer aldığı parça ve maşa, çelik veya titanyumdan üretiliyor. Kadronun orta kısmında kullanılan süspansiyon ufak tekerine rağmen sürüş rahatlığı sağlıyor. Ayrıca sele ve çanta gibi bisiklet aksesuarları alanında dünyaya kendini kanıtlamış Brooks ve Ortlieb gibi prestijli markalarla yaptığı ortak çalışmalar değerine değer katıyor. 10 saniye gibi kısa bir sürede katlanan bisikletler, kullanıcıların günlük yaşamının vazgeçilmez bir parçası oluyor. MBY

Brompton’lar 1100 Euro başlangıç fiyatıyla satışa sunuluyor.
Brompton’lar 1100 Euro başlangıç fiyatıyla satışa sunuluyor.

NEREDEN ALINIR?

Türkiye’de fanları tarafından uzun süre beklenen Brompton, bu yıl Accell Bisiklet’in temsilciliğini üstlenmesiyle haziran ayından itibaren satışa sunuldu. 1.100 Euro başlangıç fiyatıyla piyasaya çıksa da kişiselleştirme seçeneklerine göre fiyatı değişiyor. Farklı konfigürasyon ve renkteki Brompton modellerini İstanbul’da Bisiklet Gezgini, Bisiklet Evim, Bisiklet Sepeti ve Yeşil Bisiklet’te; Ankara’da Erdoğanlar Bisiklet’te ve İzmir’de Sundu Bisiklet’te bulabiliyorsunuz.
www.bisikletgezgini.com

 

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.