Kadın denizcilerin mücadelesi altıncı yılında

Kadın denizcilerin mücadelesi altıncı yılında

İstanbul Yelken Kulübü tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen Deniz Kızı Kadın Yelken Kupası, 4 Eylül Cumartesi günü Caddebostan-Adalar parkurunda gerçekleştirildi. Hem bireysel hem de kurumsal kadın yelken takımlarının yer aldığı mücadele üç şamandıra yarışıyla tamamlandı. Yelken tutkunlarının yoğun ilgi gösterdiği “Deniz Kızı Kadın Yelken Kupası” altıncı senesinde 18 ekibin katılımıyla çekişmeli bir mücadeleye sahne oldu. Yarışta bu yıl en iyi düzeltilmiş zaman klasmanında (Overall) birinciliği Eker Efsane Ladies Team-Cheese V alırken Pfizer-Hedef Yelken ikinci ve Burganbank-Extrem ekibi ise üçüncü oldu.

Organizasyon Komitesi Üyesi Arzu Çekirge Paksoy kupayla ilgili olarak düşüncelerini “Altı yıldır gerçekleştirdiğimiz Deniz Kızı Kadın Yelken Kupası’nın her geçen yıl daha fazla ilgi görmesinden ve daha çok kadına ulaşmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla ülkemizde kadınların yelken sporuna ilgisini arttırmayı hedeflerken, kadın duyarlılığını yansıtan sosyal sorumluluk yaklaşımımız ile her yıl belirlenen STK’lara destek oluyoruz. Bu kapsamda, bu sene gelirimizin bir kısmını SosyalBen Vakfı’na bağışlıyacağız.. ‘İyiliğe Yelken Açıyoruz’ sloganıyla çıktığımız bu yolda iyiliği yaymaya devam edeceğiz” diyerek dile getirirken Diana Misim, “Deniz Kızı Kadın Yelken Kupası’nı, pandemi dönemi olmasına rağmen coşkusundan hiçbir şey kaybetmeden hayata geçirebildiğimiz için çok sevinçliyim. Kadınlara yelken sporunu sevdirebilmek amacıyla çıktığımız bu yolda, sayısız kadının hayatına dokunduk. Kupamız ile bugüne kadar 40’ı aşkın farklı kadın takımında 500’den fazla kadın yelkenciyi yelken sporuyla buluşturarak, katılımcılarımızın heyecan dolu bir deneyim yaşamalarını sağladık. Ayrıca bu sene Üniversite yelken takımlarına yönelik bir kategori daha oluşturmaktan ve geleceğimiz genç kızlarımızı bu alanda teşvik ederek desteklemekten mutluluk duyuyoruz. Özveri ve inançla başlattığımız bu organizasyonun önümüzdeki yıllarda daha çok kadın yelkenciye ulaşmasını umut ediyorum.” dedi.

Serap Gökçebay ise Deniz Kızı Yelken Kupası Organizasyon Komitesi Üyesi olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirirken, “Yelken Federasyonuna kayıtlı lisanslı sporculardan yalnızca küçük bir azınlığın kadın olması, kadın yelkencilerin desteklenmesi gerektiğinin bir göstergesidir. Biz, bu döngüyü kırmak için 6 yıl önce yola çıktık ve her geçen yıl artan ilgiyle amacımıza doğru adım adım yürüyoruz. Deniz Kızı Kadın Yelken Kupası aracılığıyla daha fazla kadın yelkencinin önünü açmayı hedeflerken, vakıflara yaptığımız bağışlarla da toplumsal fayda yaratmaya devam ediyoruz.” dedi.

6. DENİZ KIZI KADIN YELKEN KUPASI SONUÇLARI

GENEL YARIŞ SONUÇLARI (Düzeltilmiş Zamana Göre)
1. EKER EFSANE LADIES TEAM
2. PFIZER – HEDEF YELKEN
3. BURGAN BANK

IRC I SINIFI SONUÇLARI
1. MSI SAILING TEAM
2. ANGELS OF CMC HOLDING
3. BORUSAN RACING

IRC II SINIFI SONUÇLARI
1. EKER
2. BURGAN BANK
3. DOĞUŞ GRUBU

IRC III SINIFI SONUÇLARI
1. PFIZER
2. MERCEDES BENZ TURKİYE
3. NISSAN TEAM LADIES FIRST

IRC IV SINIFI
1. DHO
2. KUPA KIZI – TEAM ATLANTIS

GEZGİN SINIFI
1. İYK
2. KADIN YELKENCİLER SKD

ÜNİVERSİTE TAKIMLARI BİRİNCİSİ
– DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ

WOMAN TV ÖDÜLLERİ
Emekli Tuğamiral Cem Aziz Çakmak Özel Ödülü: DENİZ HARP OKULU YELKEN TAKIMI

Cesaret Ödülü: MERSİN ROTA YELKEN TAKIMI