Kahvaltıya bekliyoruz

Kahvaltıya bekliyoruz

Çorbada bizim de tuzumuz olmasın mı?! Dünya üzerindeki en renkli kahvaltı sofrasına iki tarif de bizden.

Banu Tekin – mutfaknotlari.wordpress.com

İngiltere’de yaşayan bir arkadaşım kahvaltıya davet edilmiş. Davetten bol gülücüklü kareler, bir de tipik bir İngiliz kahvaltısının fotoğrafları hemen Facebook’a eklendi tabii. Belki bilirsiniz; İngilizler pek de mutfaklarıyla bilinmezler. Fish&chips en fantastik yemekleri. Düşünün yani.
Kahvaltıları da benzer şekilde pek bizim damağımıza uymuyor. Bildiğiniz fasulye yiyorlar sabah sabah. Benim midem kaldırmıyor. “Nasıl bir zevktir bu?” diye suratımı ekşitirken memleketimin muhteşem renkli, hem göze hem damağa hitap eden serpme kahvaltısı aklıma geldi. Sonra da bunu biraz daha canlandırabilir miyim diye düşündüm. Eldekileri farklı farklı karıştırdım. Bu sayfadakiler çıktı ortaya. Şimdiden afiyet olsun.

acuka-tarif
Rondodan geçirerek kendi acukanızı yapabilirsiniz.

ACUKA

İlk olarak sarımsak, ceviz ve maydanozu rondodan geçirin. Eğer rondonuz yoksa ince ince doğrayın. Bunların içine kalan malzemeyi katıp kaşıkla karıştırın. Ben acısını az tuttum. Siz zevkinize göre biraz daha ekleyebilirsiniz. Ayçiçek yağı yerine Riviera zeytinyağı da kullanabilirsiniz. Sıcak ekmek dilimleri üzerine sürüp afiyetle yiyin. Buzdolabında ağzı kapalı şekilde saklamayı unutmayın.

Malzemeler
6 diş sarımsak
200 gr ceviz
1/2 demet maydanoz
3 yemek kaşığı biber salçası
2 yemek kaşığı domates salçası
1 su bardağı ayçiçek yağı
6 yemek kaşığı galeta unu
1 çay kaşığı acı kırmızı biber
yalanci-firinci-tarif
Bayat ekmekleri lezzetli atıştırmalıklara dönüştürün.

YALANCI FIRINCI

Elde ne kadar simit, poğaça, açma varsa yatay olarak kesip ikiye bölün. Bunlar yoksa bayat ekmekleri yatırın. Yanyana yağlı kağıda dizin. Üzerine eski kaşar, sucuk, pul biber ve zeytin ekleyin. Atın fırına 10 dakika. Dikkat edin, çok sıcak olursa alttakiler kuruyor, üsttekiler eriyip dağılıyor. Sıcak sıcak tüketin. Afiyet şeker olsun..

Malzemeler
Poğaça-simit-açma
Eski kaşar
Sucuk
Zeytin