Pratik kokteyl tarifleri

Pratik kokteyl tarifleri

Türkiye’de dokuz, dünyadaysa iki şampiyonluğu olan Cevat Yıldırım’dan sizin de ev ve teknelerinizde kolayca yapabileceğiniz pratik kokteyl tarifleri…

Her yurt dışı gezisi öncesi bir stok sayımı yaparım. Bu sefer de bir sayım yaptım, baktım eksikler var. Gittiğim yerden alacağım yöresel içeceklerin altına evdeki eksikleri ekledim. Ama son kalan malları ortaya döktüğümde kendi kendime “Bari bir iki karışım yapayım” dedim. Üç-beş farklı içkiyi birbirine karıştırdım ama bir şeye benzemedi. Ben de soluğu Cevat’ta aldım. “Eldeki malzemeler bunlardı, ben de bunları yaptım” dedim.

Bir bana, bir de yaptıklarıma baktı, bıyık altından gülümsedi tatlı tatlı. “Haydi ben yaptım olmadı, sen yap da görelim o zaman!” diye kendimce gaza getirdim. Muhteşem bir öğretmen edasıyla hem anlattı hem de üç harika kokteyl hazırladı.

Haliyle tabii… Cevat Yıldırım bir kokteyl şampiyonu. Türkiye’de dokuz, dünyadaysa iki şampiyonluğu var. MSA’da beş senedir barmenlik öğretiyor, üstüne Kanyon’daki Escale dahil üç mekanın içeçek direktörü. Zaten artık yarışmalara girmiyor, kendisi bir jüri üyesi. Sonuç olarak içkileri, dengeyi, karışımların dansını benden kat kat iyi biliyor. Ben pratik kokteyl tarifleri içeren içkileri Cevat’a yaptırdım, sonra da hepsini kendim içtim. Bir sonraki ofis partisinde aynılarını yapmak için de ekibime söz verdim.

Seyahat nereye?” diye merak eden varsa diye önden söyleyeyim; Endülüs ve Madrid. Yani önümüzdeki ay Sangria ve tapas tariflerimiz bu sayfada olacak.

Corona Spritz tarifi

Corona Spritz Tarifi

Bu kokteylin kokusu bir harika. İçmekten çok koklamak istiyor insan. Corona yerine memleketin en bilinen biralarından da kullanabilirsiniz ama tadı biraz daha acımtırak oluyor. Birayı çıkartıp yerine 4cl Prosecco ve 6cl soda eklerseniz de “Aperol Spritz” elde ediyorsunuz. O da güzeldi. İçildi, tüketildi.

Malzemeler
3cl Aperol
Yarım şişe Corona
Portakal dilimleri

Berry Blush tarifi

Berry Blush Tarifi

Bir önceki tarifte elinizde kalan sodayı burada değerlendirebilirsiniz. Her şeyi karıştırıp içine süs niyetine böğürtlen atıp bol buzla servis ediyorsunuz. Çok hafif ve ferah içimli bir kokteyl oldu. Gündüz gözüyle sarhoş olmayayım diye diğerlerinden 5-6 yudum aldım ama bunu kolayca bitirdim.

Malzemeler
8cl Prosecco
1cl Aperol
2cl Yaban mersini suyu
1cl Soda

Sea Breeze tarifi

Sea Breeze Tarifi

Yaban mersini ve greyfurt suyu arasında çok güzel bir denge var. Tatlı ve ekşi birbirini balanse ederken hafifliğiyle de çarpmadan keyif veriyor. İsmi de tam bizlik… Sadece bir önceki kokteyl için açılan sodayı bitirmek için bile yapılabilir. Ya da votka miktarını artırıp denize nazır çakır keyif olmak için de…

Malzemeler
1cl Soda
5cl Vodka
3cl Greyfurt suyu
3cl Yaban mersini suyu
Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.