Gençleri destekleyin

Gençleri destekleyin

Türk yelken sporunun olimpik macerasında çok güzel bir haber aldık, Ateş ve Deniz Çınar ekibi Haifa’da yapılan Dünya Şampiyonası’nda Rio Olimpiyat oyunları vizesini almayı başardılar.

Olimpik takımımızın en kıdemli üyeleri elde ettikleri bu başarı sonrasında Olimpiyat Oyunları’na kadar geçecek süreyi kota hengamesinde boğuşacaklarına salim kafayla yarışlara hazırlanmaya odaklanabilecekler. Umarım bu elde ettikleri başarıyı hak ettikleri iyi bir olimpiyat derecesiyle taçlandırır ve kendilerinden sonra geleceklere iyi örnek oluştururlar. Darısı olimpik takımımızın diğer üyelerinin başına…

Her ne kadar yelken sporunun değişik branşlarında başarılı olsak da, olimpik sporcu sayımız ve onların başarıları bizim yelkendeki gerçek seviyemizi gösteriyor. Diğer sınıflardaki başarıları küçümsemek büyük bir hata ama işin gerçeği özellikle gençlik sınıflarının seviyesi hazırlık sınıfı düzeyinde. Ülkemizde hazırlık sınıflarındaki başarıyı bir türlü olimpik sınıflara entegre olacak şekilde kullanamıyoruz. Eğitim sisteminin de büyük darbe vurduğu sporcularımız, çocuk yaşta ya da erken gençlikte yakaladıkları başarıları ileri yıllara taşıyamayıp kaybolup gidiyorlar. Bu yüzden Olimpiyat Oyunları’na katılanların yanında bunun için mücadele verenlerin de onurlandırılması, teşvik edilmesi gerekiyor.

Gelelim bize… Orient Express ekibi olarak güdük geçen sezonu Gölcük yarışıyla kapattık. Her ne kadar ekibimiz eksik de olsa ve misafirlerle de desteklesek güzel bir havada keyifli bir yarış yapabildik. Birkaç kere çarptığımız rüzgarsız duvarlar handikapımızı kurtarmamızı engelledi. İlk finişin dışında kazandığımız sınıf ikinciliğiyse günün tatlı sürprizi oldu hepimiz için.

Teknemiz şimdi kışlık bakımda, direk inecek, periyodik bakımları yapılacak. Burada şunu hatırlatmadan geçmeyelim. Büyük güçlere maruz kalan armada, aynı uçaklarda olduğu gibi eskiyen malzemelerin kopmadan değiştirilmesi olası büyük hasarları önlemede çok önemli. Tekne ne olursa olsun, malzemeleriyle ilgili bir not kitapçığı tutulmasının gereğine inanıyorum. Ne, ne zaman değişti, tekrar ne zaman değişecek, kesinlikle not edilip izlenmeli.

Bodrum Kış Kupası’na Renault Kadjar desteğinde yarışan Faraway teknesinde sevgili Levent Özonur’la birlikte katılacağım. Güçlenen Farr 40 filosunun yanında 40 feet civarı teknelerin sayılarının artması yarışları daha da keyifli hale getiriyor. Bu güzel ekiple tekrar beraber olacağım için çok seviniyorum, umarım iyi bir seri çıkartırız.

Adil ve kolayına rüzgârlar dilerim. MBY

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.