Kanatlı motor katamaran

Kanatlı motor katamaran

Katamaran tekne uzmanı McConaghy, 36 knot sürat yapabilen 63ft boyunda şık, kanatlı katamaran modeli McConaghy MC63p üzerinde çalışmaya başladı.

Zarif ve hafif gövdeleri, süratli görüntüsü ve sabit kanatları, 20 knot ve üzeri süratle verimli seyir yapacak ve yakıt ikmali yapmadan 1500 deniz mili menzile sahip olacak şekilde tasarlanmış.

McConaghy MC63p’nin dış tasarımı ve deniz mühendisliği, McConaghy için benzer stile sahip motor ve yelkenli katamaran serileri tasarlayan deneyimli İngiliz performans yelkenli tasarımcısı Jason Ker’e ait. İnşanın büyük kısmı karbon fiberden.

Flybridge yerleşimleri de mevcut; kıç flybridge opsiyonu dümenin gerisinde bir oturma grubunun yanı sıra kamara trankına gömme olarak yerleştirilen güneşlenme minderine imkan sunarken; uzatılmış flybridge seçeneği dinlenmek için daha geniş bir alan ya da kamara trankı üzerindeki dümenle kişisel deniz araçlarını çekme imkanı sunuyor.

McConaghy MC63p, şık iç tasarıma sahip.
McConaghy MC63p, şık iç tasarıma sahip.

İç tasarım, motor cruiser’lardan yelkenli süperyatlara kadar pek çok tekne üzerinde çalışmış olan, Yeni Zelandalı tasarımcı Kit Carlier’in elinden çıkmış. Standart yerleşimde master kamara sancak gövdenin tamamını kaplıyor ve bir yanında kamara içinden geçilen banyosu, diğer yanında ise ranzalı çocuk kamarası bulunuyor. Banyolu iki misafir kamarası ise iskele gövdede yer alıyor. Master kamaranın güverte katına taşındığı bir diğer seçenekte ise dört kamara yer alıyor. Her ikisinde de baş tarafta her biri iki kişilik, ranzalı iki mürettebat kamarası bulunuyor. Kaldırılır cam paneller açık plan salon ve mutfağı ayırırken, katlanır cam kapılar mekanı havuzlukla birleştiriyor. Spiral merdivenden flybridge’e geçiliyor. MC63p’nin fiyatı 2.75 milyon Dolar’dan başlıyor.

İlk gövde, efsanevi yat yarışçısı ve America’s Cup Emirates Team New Zealand’ın CEO’su, İngiliz Kraliyet Onur Nişanı sahibi Yeni Zelandalı Grant Dalton tarafından verilmiş. Dalton, Yeni Zelanda sularında kalacak tekneyi, en azından bir süre, özel olarak kullanmayı planlıyor.